UROCZYSTE PODSUMOWANIE PROJEKTU

Dnia 02 grudnia 2016 w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim Samorząd Uczniowski wraz z Zespołem Projektowym Erasmus+, zorganizował dla samorządów szkół gimnazjalnych z powiatu nowodworskiego warsztaty „Idealny Samorządowiec”, które były połączone z uroczystym podsumowaniem projektu „SZANSA NA SUKCES – doskonalenie i rozwój umiejętności zawodowych uczniów na poziomie europejskim”, na zasadach programu Erasmus+.

W warsztatach, które są innowacją pedagogiczną organizowaną po raz dziesiąty, uczestniczyły Gimnazja z Nowego Dworu Gdańskiego, Kmiecina, Marzęcina, Krynicy Morskiej, Sztutowa, Ostaszewa, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, a także młodzież ze szkoły partnerskiej z Elmshorn, która odbywała w Gdańsku zagraniczne staże zawodowe.

Zajęcia zostały podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej zaproszeni goście obejrzeli film o Zespole Szkół nr 2, wysłuchali informacji o stażach zawodowych w Niemczech
i Austrii, o zdobytych przez naszych uczniów umiejętnościach, doświadczeniu oraz obejrzeli prezentację multimedialną na temat praktyk. Następnie pracowali w grupach i pogłębiali wiedzę dotyczącą samorządności. W każdej grupie znajdował się uczeń Zespołu Szkół nr2, przedstawiciel gimnazjum, samorządu oraz gość z Niemiec.

Druga część warsztatów polegała na wspólnym przygotowywaniu potraw. Uczestnicy zostali podzieleni na 5 grup. Każda z grup otrzymała przepis, według którego miała przygotować potrawę. Były to receptury na austriacki gulasz z różnego rodzaju mięsa, z ciekawymi dodatkami a także sałatki
i niemieckie ciastka korzenne. Potrawy zostały wybrane tak, aby uczniowie którzy ukończyli staż mogli przekazać swoją wiedzę i nauczyć rówieśników tradycyjnych dań kuchni austriackiej i niemieckiej. Jedna
z uczennic upiekła przepyszny tort według przepisu wiedeńskiego. Dodatkową atrakcją była projekcja filmów przygotowanych przez uczniów szkoły „Tajemnica Domu Mugmatzów” w ramach projektu „Zaczarowane Żuławy”.

Na zakończenie Pani dyrektor Wioletta Przyborowska podsumowała spotkanie, wręczyła stażystom certyfikaty potwierdzające udział w stażach, a zaproszonym gościom dyplomy uczestnictwa
w warsztatach, drobne upominki oraz płyty z prezentacją multimedialną o stażach i zdjęciami z całego przedsięwzięcia.

W warsztatach uczestniczyli: Wicestarosta Nowodworska Barbara Ogrodowska, Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski, uczniowie i opiekunowie Gimnazjum z Nowego Dworu Gdańskiego, Kmiecina, Marzęcina, Krynicy Morskiej, Sztutowa, Ostaszewa, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Berufliche Schule Elmshorn.

Magdalena Haftkowska

nauczyciel przedmiotów turystycznych