Duchy Nowego Dworu - projekt rozpoczęty warsztatami

Warsztaty
w ramach projektu
„Duchy Nowego Dworu Gdańskiego, czyli spacer po nieistniejącym krajobrazie kulturowym miasta”

 

17 września 2013 r w Żuławskim Parku Historycznym obyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego, czyli spacer po nieistniejącym krajobrazie kulturowym miasta”. Podczas ich trwania uczniowie klas I Technikum Obsługi Turystycznej oraz III Technikum Informatycznego spotkali się z pracownikami Foto Opitz, którzy w ramach zajęć zatytułowanych Fotografia i grafika komputerowa jako narzędzie dokumentacji i prezentacji zabytków przybliżyli im zagadnienia związane z fotografią cyfrową i obróbką zdjęć. Niewątpliwie duże wrażenie na uczniach wywarło spotkanie z p. Markiem Opitzem, który z młodymi adeptami fotografii rozmawiał o sprzęcie oraz technice wykonywania zdjęć. Każdy z biorących udział w projekcie miał możliwość wykonać zdjęcia, a następnie porozmawiać o ich ewentualnej obróbce, czy też niedociągnięciach. Wzajemne spostrzeżenia, a także opieka merytoryczna mentorów niewątpliwie korzystnie wpłynie na samodzielne działania uczniów podczas trwania prac nad wystawą.

 
W związku z tym, iż w pracach nad projektem biorą udział dwie klasy, zostali oni podzieleni na grupy. W momencie gdy jedna z nich wykonywała działania związane z fotografią i grafiką komputerową pozostała cześć odbyła warsztaty dotyczące historii Nowego Dworu Gdańskiego. Ich prowadzącym był nauczyciel z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim p. Łukasz Kępski. W trakcie warsztatów uczniowie poznali nie tylko historię stolicy Żuław Wiślanych, ale również mieli okazję porozmawiać o przeobrażeniach jakie zachodziły na przestrzeni wieków w mieście. Szukano odpowiedzi m. in. na pytania: Gdzie znajdowało się centrum administracyjne miasta w minionych stuleciach ? Jak zmieniały się zabudowa miasta ? Kto je zamieszkiwał ? Dużo miejsca poświęcono również socjotopografii miasta oraz dawnemu nazewnictwu ulic. Do tego celu niezwykle pomocnym źródłem okazała się makieta przedwojennego Nowego Dworu Gdańskiego. Przez chwilę uczniowie stali się historycznymi detektywami, którzy przy pomocy wskazówek ich opiekuna odszukiwali poszczególne miejsca i zastanawiali się nad tym jakim przechodziły przeobrażeniom.

 
Spotkanie było również doskonałą możliwością do przybliżenia uczniom założeń działań projektowych i wymiany wzajemnych pomysłów dotyczących jego kształtu końcowego. Podczas warsztatów nauczyciele z Zespołu Szkół nr 2 Małgorzata Popik i Łukasz Kępski zaprezentowali zebranym na sali projekty, które mogły by być dla młodzieży z ZS nr 2 punktem odniesienia i inspiracją do dalszej pracy.  Gdyż już wkrótce ruszą oni z aparatami i starymi fotografiami w miasto, aby zebrać materiał zdjęciowy do dalszych prac.

 
Projekt „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego, czyli spacer po nieistniejącym krajobrazie kulturowym miasta” dofinansowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Tczewie – Fundację Pokolenia, ze środków Powiatu Nowodworskiego i Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Autorami projektu i głównymi opiekunami merytorycznymi z ramienia Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim są nauczyciele przedmiotów informatycznych Małgorzata Popik oraz historii i wiedzy o społeczeństwie Łukasz Kępski; wnioskodawcą zaś Klub Nowodworski.

 

Nauczyciel,

mgr Łukasz Kępski