WYCIECZKA DO RADIA GDAŃSK I NA WESTERPLATTE

5 paździrnika 2018 r. uczniowie klasy II technikum informatycznego oraz reprezentanci klasy I technikum informatycznego uczestniczyli w wycieczce do Radia Gdańsk.

Początki Radia przypadają na 13 czerwca 1945 roku – funkcjonowało ono jako stacja samodzielna, następnie oddział Polskiego Radia, który przygotowywał kilka godzin programu, by w pozostałym czasie retransmitować jedynie program ogólnopolski. Obecnie Radio Gdańsk to jedna z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizująca odrębne programy regionalne, nadawane na teren poszczególnych województw.

W Radiu Gdańsk młodzież miała okazję zobaczyć jedno z najnowocześniejszych studiów w Europie - Studio Koncertowe im. Janusza Hajduna. Studio to przeznaczone jest do nagrań muzycznych, koncertów "live" z publicznością, realizacji telewizyjnych oraz innych skomplikowanych form radiowych. Uczniowie zobaczyli również jak przygotowywane są informacje z wydarzeń, które miały miejsce w Trójmieście i okolicach Gdańska oraz byli świadkami audycji emitowanej na żywo w jednym ze studiów radia.

Ponadto uczniowie zobaczyli ogromną audiotekę z tysiącami płyt oraz poznali historię rozwoju rejestratorów dźwięku, na których przez lata pracowali radiowcy.

Obok realizacji programu Radio Gdańsk prowadzi działalność nagraniową. Dysponuje studiami nagraniowymi, z których korzystali m.in.: zespół Myslovitz, Anita Lipnicka i John Porter, Jean-Michel Jarre, Jan Kaczmarek, Shakira, Patrycja Markowska.

Po zwiedzaniu Radia Gdańsk młodzież wraz z opiekunami pojechała na Westerplatte. W tym miejscu w latach 1926-1939 działała wojskowa składnica tranzytowa. Jej wrześniowa obrona w 1939 roku stała się jednym z najważniejszych i najlepiej znanych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców.

Organizatorzy wycieczki i opiekunowie,
mgr D. Żulpo, mgr inż. S. Wyrzykowski