DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2

20 marca 2019 r. odbyła się już 16 edycja programu organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Projekt ten ma na celu zapoznanie się ze specyfiką pracy na różnych stanowiskach co ma pomóc w podjęciu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość:

- odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy,
- zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,

- pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
- doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
- zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

Akcję „Dzień Przedsiębiorczości” młodzież oceniła bardzo pozytywnie, nie był to dla nich „dzień bez szkoły” – lecz dzień zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Był to zarówno dla uczniów, jak i firm dobry sprawdzian, dający możliwość konfrontacji oczekiwań uczniów wobec przyszłych ich przełożonych z rzeczywistością, a pracodawcom dał szansę na poznanie postaw przyszłych potencjalnych pracowników. Zakłady pracy miały możliwość włączenia się w edukację młodzieży, stworzenia mostów między szkołą a konkretnym miejscem pracy. Firmy te miały również możliwość przekazania wiedzy o funkcjonowaniu w obecnych warunkach za pomocą nowatorskich metod, dzięki czemu wiedza ta została przekazana uczniom w sposób jasny i rzetelny. Każdy z uczestników akcji zachęciłby znajomych do udziału w tej akcji, i z zapałem deklaruje chęć uczestnictwa w kolejnej edycji. Wielu uczniów zaczęła dopiero teraz zwracać uwagę na to, co chce w przyszłości robić–jaki zawód wykonywać, a przez to zaczęła zastanawiać się nad przedmiotami maturalnymi – nad ich wyborem.

Opinie naszych uczniow:

- "Bardzo pozytywnie oceniam swój jednodniowy pobyt w firmie. Było to bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie, które z pewnością przyda mi się w przyszłości zawodowej."

- "Wszyscy pracownicy byli dla mnie bardzo mili. Mój opiekun służył mi pomocą i radą przez cały dzień. Dużo dowiedziałam się na temat warunków pracy w tym miejscu. Zauważyłam, że panuje tam bardzo dobra i swobodna atmosfera. Pracownicy zajmują się swoją pracą, którą zresztą wykonują z uśmiechem na ustach. O godz. 15.00 moja praktyka dobiegła końca. Przyznaję, że opuszczałam przedsiębiorstwo ze smutkiem. W przyszłości bardzo chętnie udam się tam ze swoim CV, jeżeli firma będzie poszukiwała pracowników. Bardzo polecam wszystkim uczniom wzięcie udziału w Dniu Przedsiębiorczości."

- "Na samym początku uczestniczyłam w krótkim wykładzie, w czasie którego zapoznano mnie z działalnością firmy fotograficznej. Po zakończeniu wykładu zaczęła się moja  krótka przygoda z fotografią. Przedstawiono mi zakres obowiązków. Opiekun powierzył mi kilka prostych zadań związanych ze stanowiskiem fotografa."

mgr Sylwia Kuklińska