Zajęcia z kuchni MAROKAŃSKIEJ

Kuchnia marokańska charakteryzuje się

obecnością składników typowych dla kuchni śródziemnomorskiej, takich jak: oliwki, cytrusy,oliwa z oliwek, orzechy, bakłażany, cukinie, pomidory i feta. Ponadto w kuchni marokańskiej zauważa się także wpływy kuchni żydowskiej, która uchodzi za dość pikantną i wyrazistą. Pełna jest ziół i przypraw, np.: cynamonu, suszonego imbiruczosnku, kolendry i oregano. Wśród wpływów francuskich jest obecność aromatycznych przypraw, m.in.: szafran, kardamon, ziarna sezamowe, papryka i mięta. Maurowie do Maroka sprowadzili produkty z Andaluzji (oliwki, oliwę, orzechy, owoce i zioła), natomiast Arabowie - przyprawy z Indonezji. 
W kuchni marokańskiej powszechne zastosowanie znajdują daktyle, kasze, chleb oraz makaron. Według podań, makaron został wyprodukowany w celu wydłużenia przydatności do spożycia mąki, podczas podróży przez pustynię.

Dania główne kuchni Arabów bazują zazwyczaj na mięsie drobiowym, wołowinie lub jagnięcinie. Kuchnia marokańska posiada w swoich przepisach liczne dania na bazie warzyw duszonych, grillowanych i świeżych. Tagine to podstawowa potrawa. W skład taginewchodzi mięso duszone z warzywami. Wyróżnia się tagine z wołowiny, z kurczaka, z jagnięciny oraz z ryb, ale istnieją także tagine wegetariańskie. Inne specjały marokańskie to smaczna i pożywna zupa harira, której podstawą jest mięso, warzywa, przyprawy, a także niezwykle popularna i dodawana do wielu marokańskich potraw - ciecierzyca. Charakterystyczny w kuchni marokańskiej jest smak cytrynowy. Marokańczycy chętnie spożywają również ciasta i desery, których podstawą są bakalieorzechy, syropy, a także owoce. Popularnym drinkiem jest atai, przyrządzany z zielonej herbaty z dodatkiem mięty i sporej ilości cukru.

Kuskus, dobrze przygotowany kuskus to taki, którego ziarenka się nie sklejają. Przyrządza się go w specjalnym garnku parowym zwanym couscoussiera. Składa się ona z dwóch części. Na dole jest duży głęboki garnek w którym gotuje się mięso np. baraninę i warzywa np. marchew, ziemniaki, cebula zalane brulionem. Na górze jest sito, którym nakrywa się dolny garnek. Wypełnia się je kuskusem. Całość przykrywa pokrywką.Gotuje się długo i powoli. Co jakiś czas miesza się zawartość naczynia. Para pochodząca z gotowanego mięsa w dolnym garnku unosi się do góry i przez dziurki wchłania się w kuskus. Tym samym kaszka się gotuje uzyskując znakomity smak.
Kuskus podaje się wraz z baraniną i warzywami gotowanymi w couscoussierze. Posypuje się ugotowaną ciecierzycą, dodaje przypraw takich jak harissasłodki pieprz z czerwonej papryki, curry czy szafran. Brulion służy jako sos.
Dzięki uprzejmości mamy jednej uczennic klasy I techniku żywienia mieliśmy możliwość przygotowania i delektowania się smakami Maroka, Pani Joanna przez 3 lata mieszkała w Maroko i nauczyła się przygotowywać tradycyjne potrawy, uczniowie przygotowywali kilka dań , Pani Asia przyniosła tagine dzięki temu mogliśmy zobaczyć naczynie i przygotować w nim tradycyjną marokańską potrawę o tej samej nazwie tagine, a tak że inne potrawy kuskus z kurczakiem i warzywami, Kefta z ryżem oraz pastilla i przepyszne marokańskie ciasteczka. Było bardzo ciekawie aromatycznie i przepysznie.

 

Emilia Megger-Lisewska