Jubileusz 50-lecia szkoły

25 maja 2013 odbył się Jubileusz 50 - lecia istnienia Zespołu Szkół nr 2. Uroczyste obchody 50-lecia szkoły rozpoczęły się mszą św. w Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim. We mszy brali udział przybyli zaproszeni goście, Dyrekcja i nauczyciele a także uczniowie naszej szkoły. Uroczysty charakter podkreśliło poświęcenie nowego sztandaru szkoły.

O godzinie 12:00 w sali gimnastycznej, gości powitała Pani dyrektor Wioletta Przyborowska. Przedstawiciele Rady Rodziców uroczyście przekazali nowy sztandar na ręce Pani Dyrektor. Po przekazaniu sztandaru odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów Zespołu Szkół nr 2.

Po ślubowaniu podziękowania dla Pani Dyrektor składali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców oraz zaproszeni goście.

W czasie uroczystości Dyrektor szkoły, Pani Wioletta Przyborowska, z okazji 50 – lecia istnienia Szkoły wręczyła byłym dyrektorom dyplomy uznania i publikacje jubileuszowe. Następnie złożyła podziękowania zaproszonym gościom za wieloletnią współpracę.

Podczas uroczystego apelu głos zabrała Pani Elżbieta Wasilenko Pomorski Kurator Oświaty, która uhonorowała medalami Komisji Edukacji Narodowej zasłużonych pracowników Zespołu Szkół nr 2. Odznaczenia otrzymali Pan Andrzej Grabowski i Pan Stanisław Wyrzykowski.

W trakcie jubileuszu głos zabrali także zaproszeni goście, a wśród nich Pan Jacek Michalski, wieloletni Dyrektor naszej szkoły, a obecnie Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Starosta Nowodworski Pani Ewa Dąbska oraz były Dyrektor Pan Grzegorz Kaniewski.

Przed zaprezentowaniem programu artystycznego nastąpiło wręczenie nagród za V Wojewódzki Turniej Wiedzy Technicznej z rysunku technicznego. Nagrody wręczała pani Dyrektor Wioletta Przyborowska wraz z Panem Andrzejem Grabowskim – szkolnym koordynatorem turnieju. Następnie uczniowie i absolwenci szkoły wystąpili we wspomnieniowym spektaklu przygotowanym pod kierunkiem Pani Małgorzaty Anusiak i Pani Gabrieli Kuszner – Drobik.

Po zakończeniu uroczystego apelu goście i absolwenci szkoły zwiedzali przygotowane wystawy:

• Galeria dyrektorów,
  • Wystawy kierunków kształcenia,
  • Wystawy fotograficzne i informacyjne : Rady Rodziców, sponsorów uroczystości, nauczycieli i pracowników szkoły, biblioteki szkolnej, SZOK, warsztatów szkolnych, innowacji pedagogicznych, projektów unijnych, instytucji współpracujących ze szkołą, sport w szkole.

Ważnym wydarzeniem było także posadzenie drzewka jubileuszowego prze dyrektorów szkoły.

W trakcie jubileuszu odbywał się festyn szkolny promujący kierunki kształcenia.

Na stoisku promocyjnym, każdy uczestnik festynu mógł pobrać indeks Zespołu Szkól nr 2 i zmierzyć się z zadaniami na poszczególnych stoiskach w celu otrzymania wpisu do indeksu. Osoba z kompletem wpisów otrzymywała „Zaliczenie Szlaku Zawodowego Zespołu Szkół nr 2”.

Po części oficjalnej i zwiedzaniu szkoły nadszedł czas na poczęstunek i indywidualne spotkania Dyrekcji szkoły, byłych nauczycieli, pracodawców związanych ze szkołą, absolwentów.

W trakcie tego spotkania odbyło się:

• oficjalne odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Pana Bolesława Klein – wieloletniego przyjaciela szkoły i lokalnego społecznika;
  • prezentacja pracowni gastronomicznej oraz nowopowstałej pracowni dla zawodu technik obsługi turystycznej;
  • symboliczne posadzenie drzewka na pamiątkę obchodów jubileuszu 50 – lecia, przez byłych dyrektorów oraz obecną Panią Dyrektor;
  • przejście po stoiskach festynu szkolnego;
  • wręczenie nagród za jubileuszowy turniej piłki nożnej rozegrany na „Orliku”.

W czasie uroczystości można było nabyć pamiątkowe gadżety: płytę z prezentacją dotyczącą historii i osiągnięć Zespołu Szkół nr 2, pocztówkę z kalendarium, znaczek, książkę przedstawiającą monografię Szkoły.

Uroczystość Jubileuszowa była okazją do spotkań, wielu wspomnień i uśmiechu.