Szkolny Klub Młodego Europejczyka

W drugim semestrze bieżącego roku szkolnego, nasz klub podejmował wiele działań związanych z edukacją europejską. W miesiącu kwietniu i maju przeprowadziliśmy dwa ciekawe konkursy o tematyce europejskiej i ekologicznej ...

Pierwszy to konkurs „Polska w Unii” organizowany przez Ośrodek Badań Integracji Europejskiej przy Uniwersytecie Gdańskim, który w tym roku jest częścią projektu unijnego pt. „Unia Europejska. Uwarunkowania i wyzwania polskiej prezydencji w 2011 roku”.

W kwietniu odbyły się kwalifikacje szkolne. Zwycięzcami zostali: Piotr Gilbas i Maciej Sobczyński z klasy III TI. W pierwszej dekadzie maja odbył się etap wojewódzki. Nasi laureaci wystąpili w nim na miarę swoich możliwości. Cały projekt zakończył się wspaniałą Galą Dnia Europy, połączoną z konferencją pt. „Uwarunkowania i wyzwania polskiej prezydencji w 2011 roku”. Konferencja składała się z dwóch paneli: instytucjonalno - politycznego i gospodarczego. Wśród zaproszonych gości byli wybitni polscy politycy i naukowcy m.in.: gość honorowy prof. Władysław Bartoszewski, prof. Dariusz Rosatti, prof. Witold Orłowski, prof. Jan Barcz i wielu innych. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody (książki i dyplomy), a najlepsza dziesiątka wspaniałe nagrody rzeczowe. Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał 1000 euro i wyjazd do Brukseli.

Drugi projekt realizowany przez nasz  klub to konkurs „Young People in European Forests”. Eliminacje szkolne, których tematem były lasy i ich ochrona w Europie odbyły się 28 kwietnia 2011 roku. Młodzież biorąca udział została podzielona na 8 dwu- i trzyosobowych grup. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy III TI: Paulina Bogusz, Paulina Pytka i Maciej Korczyc, którzy uzyskali całkiem przyzwoitą ilość punktów, bo 26/50. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone przez Komisję Regionalną Lasów Państwowych w czerwcu.

W kwietniu i maju odbywała się w naszej szkole kampania dotycząca polskiej prezydencji rozpoczynającej się 1 lipca 2011 roku. Poza gazetką informującą o tym wydarzeniu nauczyciele WOS i historii odbyli cykl lekcji, których tematem była polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Uczniowie dowiedzieli się, że głównymi priorytetami polskiej prezydencji są: „Partnerstwo Wschodnie”, sprawy klimatyczne i polityka energetyczna Europy.

W dniu 28 maja 2011 roku w naszej szkole odbędzie się festyn promujący naszą szkołę i projekt  „Warszawska w Europie”, który szkoła realizuje. Klub Europejski przygotuje swoje stanowisko o tematyce europejskiej i regionalnej. Przeprowadzony zostanie konkurs, którego koordynatorami będą: Jacek Kukliński, Sylwia Kuklińska i Gabriela Kuszner. Uczestnicy konkursu prowadzonego przez członków SKE otrzymają bardzo ciekawe nagrody w postaci książek o tematyce podróżniczej i turystycznej.

Koordynator Szkolnego Klubu Młodego Europejczyka
mgr Jacek Kuklński