X TURNIEJ WIEDZY TECHNICZNEJ

21 i 22.04.2018 r. odbył się X Turniej Wiedzy Technicznej z rysunku technicznego, turnieju organizowanego przez Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim.  Rywalizacja w Turnieju Wiedzy Technicznej odbywała się pod patronatem: Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej z udziałem dr inż. Tadeusza Bocheńskiego oraz Starosty Nowodworskiego.

Uroczystego otwarcia turnieju dokonała Z-ca Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 – mgr Iwona Swigoń.

Do uczestnictwa w turnieju na podstawie karty zgłoszenia przystąpiły szkoły o technicznym profilu kształcenia z Chojnic, Człuchowa, Gdańska, Lęborka, Pucka, Słupska, Tczewa, Wejherowa oraz Nowego Dworu Gd. W turnieju uczestniczyło 28 uczniów w tym  14 drużyn rywalizujących o zwycięstwo indywidualne oraz reprezentacje szkół o zwycięstwo drużynowe.

Turniej trwał dwa dni i złożony był z części praktycznej polegającej na wykonaniu rysunku wykonawczego części na podstawie treści zadania oraz części teoretycznej  w formie  testu złożonego z 40 pytań i zadania  składającego  się z  20  zagadnień  z  zakresu symboliki  graficznej  i rzutowania prostokątnego.

Część praktyczna była realizowana metodą tradycyjną /przyrządy kreślarskie/ lub w programie komputerowym Solid Edge. Po podsumowaniu przez jurorów złożonych z opiekunów merytorycznych uczniów uczestniczących w turnieju wszystkich możliwych do zdobycia punktów komisja ustaliła zwycięzców w kategorii indywidualnej i zespołowej.

Wyniki indywidualne turnieju:
I miejsce - Potrykus Maciej - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Wejherowa
II miejsce - Trocki Jakub - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Wejherowa
III miejsce – Sarnecki Mateusz - Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych z Lęborka.

Wyniki zespołowe poszczególnych szkół:
I miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Wejherowa
II miejsce - Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych z Lęborka /I zespół/
III miejsce - Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych z Lęborka /II zespół/.

Kryształowy Puchar Przechodni zdobył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Wejherowa, opiekun: dr inż. Krzysztof Jasiński.

Turniej realizowany jest jako innowacja pedagogiczna i zgłoszony w Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
Młodzież biorąca udział w turnieju miała zapewnione wyżywienie oraz nocleg. W ramach organizacji czasu wolnego zorganizowano wycieczkę do Fromborka, gdzie młodzież miała możliwość zapoznania się z katedrą gotycką /1388 r./ murowaną oraz obejrzeć w niej zachowany ołtarz, obrazy, rzeźby, płyty nagrobne i organy, ściany zdobione polichromią. Młodzież wysłuchała koncertu organowego oraz obejrzała miejsce pochówku wielkiego polskiego uczonego Mikołaja Kopernika. W planetarium obejrzano spektakl gwiezdny dotyczący stworzenia świata. Wspaniałe i piękne wrażenia. Spacer po Fromborku zakończono w porcie nad Zalewem Wiślanym.

Turniej przebiegał zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, należy podkreślić doskonałą postawę wychowawczą, a także w dużej części wiedzę merytoryczną wszystkich uczestników konkursu. Młodzież miała możliwość wykazania się swoją wiedzą i umiejętnościami. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz opiekunom za udział w turnieju.

Główne cele turnieju:
- promocja szkoły i regionu
- wdrażanie nowoczesnych metod nauczania
- upowszechnianie najnowszej wiedzy i pobudzanie ducha rywalizacji.

Uroczystość rozdania nagród odbyła się po zakończeniu turnieju, a nagrody wręczył z-ca Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 mgr Mirosław Kabza oraz przedstawiciel Politechniki Gdańskiej dr inż Tadeusz Bocheński.

Szkoła i uczestnicy turnieju składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom prywatnym i instytucjom za wsparcie finansowe konkursu.