Narodowe Święto Niepodległości W ZS Nr 2

9 listopada 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim uczcili obchody Narodowego Święta Niepodległości. Tegoroczne uroczystości złożone były z kilku elementów, nad ich sprawnym przebiegiem czuwali uczniowie klasy IV TIO oraz Jakub Wadowski, Piotr Sokalski i Maciej Podsiadły z klasy III TIM.

Już od wczesnych godzin porannych w poniedziałek 7 listopada można było dostrzec ciągły ruch pomiędzy Biblioteką Szkolną, a pracownią historyczną ...

Na korytarzach naszej szkoły panowało wielkie zdziwienie, widząc kolejnych uczniów z kartonami. Wraz z upływem dnia tajemniczość opadła. Okazało się, że kartony to wystawa przygotowana przez Fundację Dom Pokoju we Wrocławiu oraz Dom Anny Frank w Amsterdamie zatytułowana „100 lat dla pokoju w Europie”. Przygotowano ją w 2015 r. jako formę pamięci o 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej. Opowiada ona o inicjatywach, organizacjach oraz wydarzeniach jakie na rzecz światowego pokoju powstały po zakończeniu pierwszego globalnego konfliktu zbrojnego. Wystawa trafiła do naszej szkoły dzięki współpracy z Klubem Młody Obywatel z Lisewa Malborskiego.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zespole Szkół nr 2 odbyły się w środę 9 listopada 2016 w sali nr 11. Wzięło w nich udział blisko 100 uczniów naszej szkoły. Apel poprowadzili Karol Jędrzejczyk z klasy IV TIO oraz Jakub Wadowski z klasy klasy III TIM. W trakcie jego trwania zebrani na sali uczniowie mogli zobaczyć film przygotowany przez Muzeum Historii Polski „Przystanek Niepodległość”. Nowością było zorganizowanie w tym roku pierwszego szkolnego konkursu wiedzy o pierwszych latach niepodległej Polski. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas I i II technikum. W tych trudnych zmaganiach zwycięstwo odnieśli uczniowie klasy II TIM w składzie Tomasz Kordek, Wojciech Bartosia i  Artur Rynio. Ostatnim akcentem obchodów Święta Niepodległości była prezentacja wyników sądy  na temat Narodowego Święta Niepodległości jaką w ostatnich tygodniach na terenie naszej szkoły przeprowadzili reprezentujący Samorząd Uczniowski Jakub Wadowski oraz Paweł Krawczyk (II CW).

Warto również zaznaczyć, że na tablicach informacyjnych  9 listopada 2016 pojawiły się zdjęcia i teksty z kodami QR odnoszącymi się do najważniejszych postaci i wydarzeń związanych z 98 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Po zeskanowaniu kodów telefonem każdy z odwiedzających naszą szkołę mógł poszerzyć swoją wiedzę m.in. na temat Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz powstania wielkopolskiego i innych wydarzeń.

mgr Łukasz Kępski