Umowa partnerska z Muzeum Stutthof

30 października 2012 roku w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim podpisana została umowa partnerska pomiędzy naszą placówką a Muzeum Stutthof na realizację projektu edukacyjnego Mapa pamięci. Projekt ten zakłada stworzenie przez uczniów ZS nr 2 wirtualnej mapy terenu Muzeum Stutthof, która wykorzystywać będzie m.in. relacje świadków historii – byłych więźniów nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof, który funkcjonował na terenach obecnej wsi Sztutowo w latach 1939 – 1945. Realizowany będzie on od listopada 2012 roku do maja 2013 roku.

W trakcie prac nad wirtualną mapą uczniowie naszej szkoły wezmą udział w licznych spotkaniach, zajęciach edukacyjnych związanych z dziejami KL Stutthof i jego znaczeniem w eksterminacji ludności polskiej na Pomorzu. Ponadto będą mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach dotyczących  współczesnej kultury pamięci oraz niezwykle ciekawej płaszczyzny oral history.

Szczególnie ten ostatni aspekt wydaje się bardzo istotny z punktu widzenia kształtowania postaw patriotycznych, a także wrażliwości społecznej młodego pokolenia Polaków. Uczniowie będą mieli szansę zetknąć się  z osobami, które bezpośrednio doświadczyły tragedii jaka wydarzyła się w KL Stutthof w trakcie II wojny światowej. Dzięki pracy nad relacjami byłych więźniów staną się  niejako współodpowiedzialnymi za zachowanie pamięci o ludziach, którzy cierpieli i ponieśli śmierć za drutami obozu koncentracyjnego Stutthof.

Warto zaznaczyć, iż tego rodzaju rozwiązania techniczne w sztuce muzealnej pozostają w Polsce ciągle pewnego rodzaju novum. Dlatego też niezmiernie miło jest nam wziąć udział w tak ważnym przedsięwzięciu jakim jest Mapa pamięci.

Umowa parafowana została przez Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim mgr Wiolettę Przyborowską oraz Zastępcę Dyrektora Muzeum Stutthof mgr Piotra Piechnika.