Wycieczka szlakiem nowodworskich pomników pamięci oraz wizyta w muzeum

Dnia 30 kwietnia uczniowie klasy III Tm przemaszerowali przez Nowy Dwór Gdański i zatrzymywali się przy pomnikach pamięci w naszym mieście. Uczniowie na polecenie nauczycielki historii p. Justyny Kwiatkowskiej przygotowali kilka informacji na temat danego obiektu i prezentowali swoją wiedzę. Byliśmy przy:

• tablicach na budynku kolei, upamiętniających więźniów obozu Stutthof, którzy w czasie II Wojny Światowej zatrudnieni byli na terenie obiektów kolejowych w Nowym Dworze Gdańskim, z których transportowano byłych więźniów;
  • pomnik przy „Zbożowcu” ku pamięci pionierom odbudowy Żuław, którzy przybyli na te tereny po 1945 roku z Wołynia, wileńskiego, lubelskiego i in.
  • pomnik przy Urzędzie Miejskim upamiętniający poległych i pomordowanych za wolną i niepodległą Ojczyznę.

Następnie udaliśmy się do Żuławskiego Parku Historycznego, gdzie uczniowie zwiedzili muzeum. Poczym uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej, podczas której poznali historię Żuław przed i po II Wojnie Światowej. Obejrzeliśmy również film pt. „Naznaczeni krajobrazem” zawierający wspomnienia byłych mieszkańców naszego regionu.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach i dobrze się przy tym bawili.

Organizator,

mgr Justyna Kwiatkowska