68 Rocznica Wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof

9 maja w Muzeum Stutthof w Sztutowie odbyły się uroczystości związane z 68 rocznicą wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Miejsce to odgrywa szczególne znaczenie w świadomości wielu pokoleń mieszkańców Pomorza. To tutaj naziści, przygotowali jeszcze w połowie sierpnia 1939 r. teren pod prowizoryczny obóz, do którego 2 września przybyła grupa 150 osób, w głównej mierze działaczy polonijnych i duchownych z Wolnego Miasta Gdańsk. Przez kolejne lata nazwa Stutthof, stała się synonimem eksterminacji i cierpienia Polaków, mieszkańców Pomorza. W styczniu 1942 r. obóz Stutthof został przekształcony z obozu jeńców cywilnchy w obóz koncentracyjny, który bezpośrednio podlegał Centrali Obozów Koncentracyjnych w Oranienburgu. Zaczęto do niego przywozić więźniów z całej Europy, w tym od czerwca 1944 r. blisko 50 tys. Żydów z Europy Wschodniej oraz z KL Auschwitz-Birkenau i innych miejsc odosobnienia.  Przez blisko 6 lat działania obozu Stutthof więzionych w nim i jego podobozach było ponad 110 tys. osób, z których blisko 65 tys. poniosło śmierć. Obóz działał do 9 maja 1945 r., kiedy to wczesnym rankiem na jego teren wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej. Zastali w nim grupę 140 więźniów, którzy ze względu na zły stan zdrowia nie byli w stanie wziąć udziału w ewakuacji.

 
Podczas tegorocznych obchodów uczestnicy biorący udział w uroczystościach wysłuchali niezwykle przejmujących słów byłych więźniów KL Stutthof Alfonsa Miszewskiego i Adelajdy Krajnik. Po wystąpieniach wygłoszony został  Apel Poległych, a Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oddała salwę honorową.

 
W uroczystościach wzięli udział również przedstawiciele Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim: Dominika Drejska ( I TŻ), Paulina Szymańska (II TŻ), Piotr Wirkus (II TI), Żaneta Lisiecka i Marcin Marczak (oboje z III TI). Opiekunem uczniów był Łukasz Kępski.