Rycerz w Zespole Szkół nr 2

26 września 2013 uczniowie klas I technikum i zasadniczej szkoły zawodowej wzięli udział w spotkaniu z Mateuszem Heise przewodniczącym stowarzyszenia Regiment Piechoty Zaciężnej z Malborka. Sporym zaskoczeniem było to, że p. Mateusz przyjechał do nas w stroju jaki w średniowieczu noszony był przez rycerstwo w dniu codziennym. Nie zabrakło jednakże również atrybutów związanych z tym stanem, takich jak: tarcza, hełm i oczywiście miecz. Uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się z bliska podstawowemu wyposażeniu współczesnej grypy rekonstrukcyjnej.

Spotkanie z Mateuszem Heise było jednym z etapów promocyjnych nowego projektu edukacyjnego „Żuławy – kraina 1000 rzemiosł”. Jego założeniem jest stworzenie grupy rekonstrukcyjnej w Nowym Dworze Gd., która w przyszłości miałaby zająć się odtworzeniem osady rzemieślniczej z przełomu późnego średniowiecza i epoki wczesnonowożytnej. Niewątpliwie będzie to doskonała okazja nie tylko do zgłębienia historii regionalnej, ale również ciekawa forma spędzenia wolnego czasu i rozwoju swoich talentów manualnych.

Część z uczniów z naszej szkoły miała już okazję współpracować z członkami Regimentu Piechoty Zaciężnej podczas tegorocznych wakacji. Brali oni udział w projekcie „Dotknij średniowiecza w szkole”. W trakcie dwóch miesięcy zgłębiali tajniki średniowiecznego fechtunku oraz samodzielnie przygotowali  strój (koszule i buty), w którym następnie wzięli udział w „Oblężeniu Malborka” oraz „Turnieju rycerskim w Wenecji k. Żnina”.