Przestrzeń kulturowa miasta - spacer po zabytkach Nowego Dworu Gdańskiego

 

24 października 2013 r. uczniowie klas I Technikum Obsługi Turystycznej i III Technikum Informatycznego wzięli udział w kolejnym działaniu w ramach projektu edukacyjnego „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego, czyli spacer po nieistniejącym krajobrazie kulturowym miasta” . Tym razem w formie wycieczki po Nowym Dworze Gdańskim. Była to doskonała okazja, aby zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej zająć się urban history. Wyposażeni w stare fotografie, mapy uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi opiekunami Małgorzatą Popik i Łukaszem Kępskim mieli za zadanie rozszyfrować zagadkę, jak zmieniła się na przestrzeni wieków zabudowa miasta.

 
Spacer rozpoczął się od ul. Wejhera, współczesnego centrum administracyjnego Nowego Dworu Gdańskiego. W tym miejscu uczniowie nie tylko mieli możliwość porozmawiać o tym, jak zmieniały się formy sprawowania władzy nad miastem, ale również zwrócić uwagę na przeobrażenie jakie nastąpiły w zabudowie tego kwartału. Jako pomoce naukowe posłużyły im w tym celu pochodzące z początków XX w oraz z lat 50-tych ubiegłego stulecia fotografie. Jak sami zauważyli jest to jedna z części miasta, która przeszła największe zmiany po 1945 r.

 
Analogicznie spacer przebiegał w innych miejscach. Na  ul. Kopernika, ul. Sikorskiego, ul. 3 Maja, ul. Chrobrego,  ul. Dworcowej, ul. Dąbrowskiego uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 starali się prześledzi jak zmieniał się wygląd poszczególnych budynków, co w nich się mieściło. Wraz ze swoim przewodnikiem po zabytkach tych istniejących i nieistniejących Nowego Dworu Łukaszem Kępskim uczestnicy projektu starali się uchwycić jak największą ilość ciekawych miejsc, które w grudniu znajdą się na wystawie prezentowanej w Żuławskim Parku Historycznym.

 

 

Projekt „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego, czyli spacer po nieistniejącym krajobrazie kulturowym miasta” dofinansowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Tczewie – Fundację Pokolenia, ze środków Powiatu Nowodworskiego i Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

Zapraszamy do fotorelacji ze spaceru.

 

 

mgr Ł. Kępski