PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Dnia 29 października 2013 roku  uczniowie klasy 1 TM, 2 TIM w ramach projektu edukacyjnego „Bezpieczeństwo i wiedza techniczna technika mechanika” oraz klasy 3 TI i 4 TI w ramach przygotowań do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe wzięli udział w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim pana Mariusza Zalewskiego, Damiana Nowakowskiego i Grzegorza Pakowskiego.

Prowadzący w formie prezentacji multimedialnej omówili:

• reanimację osoby dorosłej, u której stwierdzono brak czynności życiowych,
  • pozycję boczną ustaloną,
  • sposoby postępowania podczas zachłyśnięcia się,
  • sposoby postępowania przy omdleniu,
  • sposoby postępowania podczas ataku padaczki,
  • postępowanie przy odmrożeniach,
  • sposoby tamowania krwotoków (kończyny, nos),
  • postępowanie w przypadku takich urazów jak: urazy głowy, kręgosłupa,
  • rodzaje złamań kończyn (otwarte, zamknięte) i sposoby postępowania przy złamaniach kończyn,
  • wypadek drogowy (postępowanie podczas wypadku samochodowego).

Strażacy zaprezentowali również sprzęt do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jakim dysponuje OSP w Nowym Dworze Gd. oraz wyposażenie wozu strażackiego, którym strażacy wyjeżdżają do wypadków drogowych.

Po prezentacji multimedialnej uczniowie wzięli udział w ćwiczeniach praktycznych na fantomie. Prowadzący zwrócili szczególną uwagę na to, iż każdy z nas, nie tylko grupy ratownicze, ma obowiązek udzielania pomocy każdemu kto jej potrzebuje, ale pamiętać przy tym należy o własnym bezpieczeństwie (zabezpieczeniu siebie) oraz zabezpieczeniu miejsca wypadku.

Organizator warsztatów
mgr Monika Gurak