FESTYN REGIONALNY W ZS2

Dnia 3 października 2014r. w Zespole Szkół nr 2 odbyło się otwarcie pracowni kultury regionalnej. Wydarzeniu towarzyszył festyn podsumowujący projekt pod hasłem „Urządzenie pracowni kultury regionalnej oraz prowadzenie zajęć tematycznych w Nowym Dworze Gdańskim”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Starosta Nowodworski  Pani Ewa Dąbska, Burmistrz Miasta i Gminy Pan Jacek Michalski, Przedstawiciel Zarządu Powiatu w Nowym Dworze Gdańskim Pan Andrzej Sobociński, Pan Stanisław Bobrowicz, Komendant Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim Pan Wacław Łokuciewski oraz Pan Zbigniew Jabłoński, Pan Grzegorz Gola i wielu innych. Część oficjalną oraz otwarcie festynu poprowadziła Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Pani Wioletta Przyborowska. Pani Starosta Ewa Dąbska wygłosiła przemówienie dotyczące realizowanego projektu.

Celem projektu było stworzenie na terenie naszej szkoły pracowni kultury regionalnej, gdzie prowadzone były zajęcia dla zainteresowanych osób z terenu Powiatu Nowodworskiego oraz zakupiono wyposażenie do pracowni.

W ramach projektu odbyły się zajęcia na temat regionalnych potraw kulinarnych pt.: „Tworzymy regionalne produkty”. W pracowni gastronomicznej, w formie ćwiczeń podnosili swoje kwalifikacje uczniowie z kierunków gastronomicznych. Doskonalili umiejętności dekorowania potraw oraz poprawne ich podawanie. Uczestnicy sporządzali różnorodne potrawy, m.in.: dania mięsne, mączne, przekąski, sałatki, desery, a nawet smalec.na mleku. Potrawy były wykonywane przy zastosowaniu regionalnych produktów ziemi Żuławskiej, takich jak: mięsa, drób, mąka, jaja, warzywa, owoce. Odbyło się 5 spotkań po 4 godziny lekcyjne. Warsztaty prowadziła Pani Ewelina Kępińska-Lipińska, nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w Zespole Szkół nr 2.

Kolejne zajęcia dotyczyły turystyki regionalnej. Przebiegały pod hasłem: „Turystyka regionalna na Żuławach”. Zainteresowane osoby uczestniczyły w warsztatach turystycznych, rajdach rowerowych oraz wycieczkach pieszych po Żuławach. Podczas wycieczek poznawaliśmy najciekawsze kulturowo i przyrodniczo zakątki Żuław. Byliśmy m.in.: w Cyganku, Kmiecinie, Marynowach, Myszewie,Orłowie,Tujsku, Kątach Rybackich, Rybinie, Przebrnie oraz rezerwatach: Kąty Rybackie i Buki Mierzei Wiślanej. Podziwialiśmy żuławską architekturę, budowle hydrotechniczne: mosty, śluzy, przystanie, zapory, odwiedziliśmy mennonickie cmentarze oraz muzea. W sumie odbyło się 15 wycieczek. Zajęcia z turystyki regionalnej prowadziła Pani Magdalena Haftkowska – nauczyciel przedmiotów turystycznych w Zespole Szkół nr 2.

W ramach realizacji projektu uczniowie oraz wszystkie zainteresowane osoby mogły wziąć również udział w warsztatach twórczo–rękodzielniczych „Twórczość na Żuławach” oraz zajęciach muzycznych „Muzyka łagodzi obyczaje”.

Podczas warsztatów „Twórczość na Żuławach” uczestnicy odtwarzali za pomocą różnego rodzaju technik zabytki naszego regionu. Efektem prac jest Makieta, na którą zostały naniesione zabytki Powiatu Nowodworskiego wykonane przez Panią Irenę Mesinger i uczniów Zespołu Szkół nr 2 oraz Panią Marię Bożek i wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. I.Sendlerowej w Nowym Dworze Gd. Pan Wiesław Adamowicz - nauczyciel praktycznej nauki zawodu, wraz z uczniami, na warsztatach szkolnych Zespołu Szkół nr 2 wykonali podstawę do makiety oraz szklaną obudowę.

W ramach tego działania odbyło się 10 spotkań po 4 godziny lekcyjne. Organizatorem warsztatów była Pani Irena Mesinger – nauczyciel bibliotekarz  w Zespole Szkół nr 2.

W ramach zajęć, warsztatów tematycznych „Muzyka łagodzi obyczaje” społeczność lokalna wzięła udział w spotkaniach z Panią Hanną Florek, Panią Ewą Loryś, Panem Tomaszem Siekluckim oraz zespołem Żuławskie Bursztynki. Prowadzący zajęcia i warsztaty przybliżyli uczestnikom historię regionu ujętą w pieśniach ludowych, ze szczególnym uwzględnieniem kultury żuławskiej, łączącej w sobie wpływy wielu kultur i narodowości zamieszkującej w przeszłości ten region. W ramach tego działania również odbyło się 10 spotkań po 4 godziny lekcyjne. Organizatorem warsztatów były Panie Monika Gurak wychowawca świetlicy i Irena Mesinger nauczyciel bibliotekarz w Zespole Szkół nr 2.

mgr Irena Mesinger
mgr Monika Gurak