PREMIERA FILMU UCZNIÓW KLASY 4 TI

27 grudnia 2014 r. w Żuławskim Parku Historycznym odbyła się długo oczekiwana premiera filmu „Nowy Dwór Gdański - tajemnice miasta”. Trwający blisko 30 minut dokument to efekt pracy uczniów klasy IV Technikum Informatycznego w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim. Prace nad filmem trwały pół roku, w tym czasie nagrano kilkanaście godzin surowego materiału zdjęciowego, przeprowadzono wywiady m.in. z Moniką Jastrzębską-Opitz, dyrektorem Żuławskiego Ośrodka Kultury oraz dzięki uprzejmości Klubu Nowodworskiego wyselekcjonowano materiał ikonograficzny, który trafił do filmu.

W pokazie premierowym udział wzięło kilkadziesiąt osób: mieszkańcy, młodzież, członkowie organizacji pozarządowych i przedstawiciele lokalnych władz. Każdy z uczestników otrzymał specjalnie przygotowaną na tą okazję wersję filmu na płycie dvd. Projekt pudełka i nadruku został przygotowany przez Kamila Dyla, ucznia klasy IV Technikum Informatycznego z Zespołu Szkół nr 2.

Pokaz poprzedziły przemówienia prezesa Stowarzyszenia Warszawska54.org p. Wioletty Przyborowskiej, p. Marka Opitza prezesa Klubu Nowodworskiego, Kamila Dyla oraz nauczycieli sprawujących opiekę nad pracami uczniów p. Małgorzaty Popik i p. Łukasza Kępskiego.

Sam film jest kontynuacją prac zapoczątkowanych przez uczniów w zeszłym roku projektem „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego, czyli spacer po nieistniejącym krajobrazie kulturowym miasta”. Po raz kolejny mamy pewnego rodzaju kolaż historii i współczesności, który niewątpliwie widoczny jest na co dzień w architekturze Nowego Dworu Gdańskiego. Film opowiada o założycielach miasta rodzinie Loitz, ale także o jej najwybitniejszych mieszkańcach m.in. mennonickiej rodzinie Stobbe. Nie zabrakło w nim również wątków związanych z II wojną światową i powojennych losów miasta.

Film jak wskazuje sam tytuł odkrywa pewne tajemnice poświęcone losom miasta nad Tugą. Nie odkrywa ich wszystkich, a to jak pokazuje, że prawdopodobnie możemy się spodziewać wkrótce nowego projektu uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim. Z czego z całego serca życzymy szkole i uczniom.

Mamy również dobrą informację dla wszystkich tych, którzy nie mogli przybyć na premierę. Film dostępny jest na kanale Youtube projektu „Nowy Dwór Gdański - tajemnice miasta” lub niżej pod tym artykułem.

Projekt „Nowy Dwór Gdański - tajemnice miasta. Film dokumentalny poświęcony historii naszej małej ojczyzny”, dofinansowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie” VIII Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj lokalnie – Fundację Pokolenia”.

Zapraszamy do obejrzenia:

Trailera, (zapowiedzi filmu) przygotowanego przez Przemysława Samelę z klasy IV Technikum Informatycznego:

Trailera filmu przygotowanego przez uczniów klasy IV Technikum Informatycznego z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim:

Filmu uczniów klasy IV Technikum Informatycznego Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim przygotowanego w ramach projektu "Nowy Dwór Gdański - tajemnice miasta. Film dokumentalny poświęcony historii naszej małej ojczyzny”:

Zdjęć z premiery filmu w Żuławskim Parku Historycznym: