WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2

Dzięki projektowi Erasmus plus czternastu uczniów z Niemiec, ze szkoły zawodowej w Elmshorn odbyło dwutygodniowe praktyki zawodowe na terenie naszego powiatu.

Uczniowie wraz z opiekunami, ze współpracującej z Zespołem Szkół nr 2  szkoły zawodowej z Niemiec, gościli na Mierzei od 15 do 28 czerwca. Celem przyjazdu było odbycie staży zawodowych w przedsiębiorstwach gastronomicznych i turystycznych oraz kontynuacja współpracy polsko-niemieckiej. W czasie stażu uczniowie poznali struktury organizacyjne firm, doskonalili umiejętności zawodowe, mieli okazję posługiwać się językiem polskim, a także poznali wymagania stawiane przez polskich pracodawców. Młodzież niemiecka odbywała staże zawodowe w Jantarze w Ośrodku Wczasowym „Medyk”, Restauracji „Jantarowa”, Ośrodku Wczasowo-Rehabilitacyjnym „Bursztyn”, Ośrodku Wypoczynkowym „Viva” oraz Bistro&Bar „Konik Morski”.

Podczas pobytu uczniowie polscy i niemieccy, w ramach warsztatów gastronomicznych, brali udział we wspólnym gotowaniu oraz konkursie kulinarnym zorganizowanym w pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół nr 2. Przyrządzali dania kuchni żuławskiej oraz przygotowywali pierogi według receptur z różnych regionów Europy. Przyjazd do Polski wiązał się także z poznaniem atrakcji turystycznych. Uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta, Fromborka, Malborka, po Mierzei Wiślanej oraz do  Muzeum Stutthof.

Niemiecka młodzież zdobyła szereg cennych doświadczeń, które wzmocnią mobilność i doświadczenie w zawodzie kucharz na terenie Unii Europejskiej. Staże zrealizowano w ramach unijnego Programu Erasmus plus, współpracy obu szkół i zespołu projektowego, w skład którego wchodzą Julius Hinz, Udo Pfahl, Wioletta Przyborowska, Gabriela Kuszner-Drobik oraz Magdalena Haftkowska.