LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO

W ostatnich dniach uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim wzięli udział w etapie rejonowym Konkursu (dla Zasadniczej Szkoły Zawodowej) i Olimpiady (licea i technika) Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. Naszą szkołę reprezentowali Patryk Andzel z klasy II CW (ZSZ) oraz Szymon Pawelczak z klasy I TŻ.  Szczególnie w przypadku Patryka możemy mówić o dużym sukcesie, albowiem jako jedyny uczeń z województwa pomorskiego w kategorii zasadniczych szkół zawodowych awansował do tego etapu. W całej Polsce ta sztuka udała się tylko 21 osobom.

Etap rejonowym został przeprowadzony w Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku. Uczniowie mieli dwie godziny na rozwiązanie testu, który są tematyką obejmował wydarzenia od bitwy pod Obertynem (1531) do bitwy pod Wiedniem (1683).  Pytania dotyczyły m.in. uzbrojenia husarii, sojuszów wojskowych jakie zawierane były w wyżej wymienionym okresie oraz wybitnych wodzów okresu staropolskiego. Niestety naszym uczniom nie udało się osiągnąć wymaganego kryterium (80% - poprawnych odpowiedzi), aby awansować do kolejnego etapu. Pozostało im spokojnie przygotować się do przyszłorocznej edycji konkursu, aby osiągnąć co najmniej tak dobry wynik ja w tym roku, którego bardzo im gratulujemy.

mgr Ł. Kępski