TŁUSTY CZWARTEK

Tłusty czwartek święto wszystkich łasuchów. Ustawią się kolejki do sklepów i cukierni, by jak co roku uczcić najsłodszy dzień karnawału. I dobrze, bo jak głosi ludowe porzekadło: "Kto w Tłusty Czwartek nie zje pączka, ten nie będzie mieć szczęścia".

 
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego dzień ten nazywamy "Tłustym", a nie "Słodkim" Czwartkiem? Odpowiedzi należy szukać w zamierzchłej przeszłości, a dokładniej w średniowieczu, kiedy to pączki przygotowywano z ciasta chlebowego i nadziewano słoniną. Dopiero w XVI wieku zaczęto jadać pączki w słodkiej wersji – z orzeszkami lub migdałami w środku.

 
Tłusty Czwartek to nie tylko polska tradycja. Wiele narodów na całym świecie spędza jeden z ostatnich dni karnawału na objadaniu się. Francuski odpowiednik Tłustego Czwartku, czyli "Tłusty Wtorek" to tak jak u nas okazja do najedzenia się pączkami i faworkami. Poza tym Francuzi sięgają tego dnia również po gofry i tradycyjne Crepes Suzette , czyli naleśniki z sosem pomarańczowym. Brytyjczycy, podobnie jak Francuzi, świętują we wtorek i jedzą głównie naleśniki. "Pancake Tuesday", czyli naleśnikowy wtorek, obchodzony jest też w Irlandii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Rosjanie, jak na mocarstwo przystało, wszystko muszą mieć większe, dlatego i tłusty czwartek obchodzi się tam przez cały tydzień! Na szczęście jednak, w przeciwieństwie do innych narodów, Rosjanie rozpoczynają świętowanie bezmięsnym postem, a dopiero w środę zastawiają stół przeróżnymi potrawami o znaczeniu symbolicznym.

 
Mogłoby się wydawać, że pączki to polski wynalazek. Niestety nie możemy przypisać sobie tego zaszczytu. Tradycja smażenia tych rarytasów wywodzi się najprawdopodobniej ze starożytnego Rzymu lub, jak podają inne źródła, narodziła się na Bliskim Wschodzie. Tradycyjne polskie pączki robi się z ciasta drożdżowego, nadziewa konfiturą i smaży na smalcu.

 
W naszej szkole od kilku lat organizowany jest konkurs  „Pączkobranie”. W konkursie udział wzięli  uczniowie z klas technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharze zasadniczej szkoły zawodowej, zawodnicy wykazali się kreatywnością , pączki różnymi nadzieniami np. musem malinowym , kremem czekoladowym , toffi. Wszystkim zespołom wyszły wyśmienite  pączki niestety jury musiało wyłonić zwycięzców, pierwsze miejsce zdobyli uczniowie klasy 3 technikum żywienia, pozostałe grupy 2 miejsce ex aequo.

 
mgr inż. Emilia Megger-Lisewska