AKCJA ŻONKILE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2

19 kwietnia 2016 r. obchodziliśmy 73 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. Uczniowie z naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Żonkile”, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. Marią Sobczyk w szkole i ulicach Nowego Dworu Gdańskiego rozdawali wykonane przez uczniów klas 2 TOT i 3 TOT papierowe żonkile, symbol pamięci o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. O godzinie 12:30 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazie premierowym filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.  Ten niezwykle poruszający dokument to opowieść o powstaniu widziana oczyma jego uczestników Marka Edelmana, Szymchy Ratajzera czy też Pniny Grynszpan, uzupełniony animacjami z wydarzeń w getcie warszawskim. Wierzymy, że dla wszystkich naszych uczniów 19 kwietnia był dniem zadumy i pamięci o tragicznych wydarzeniach związanych z zagładą blisko 6 mln europejskich Żydów, w tym ok 3 mln obywateli polskich pochodzenia żydowskiego.

Zobacz relację filmową
mgr Ł. Kępski