MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Kolejnym a zarazem ostatnim już z prezentowanych zawodów, który zamieszczamy w ramach naszego cyklu, prezentującego ofertę kształcenia Zespołu Szkół w Nowym Dworze Gdańskim jest: MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH.

OPIS ZAWODU:
Mechanik pojazdów samochodowych konserwuje, wykonuje obsługę techniczną i naprawia silniki oraz zespoły i układy mechaniczne w samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach, motocyklach i innych pojazdach silnikowych, z użyciem urządzeń diagnostycznych oraz narzędzi ślusarskich i monterskich. Kontroluje pojazd i omawia z klientem rodzaj i zakres uszkodzenia lub niesprawności. Planuje pracę, wykorzystując wykresy, podręczniki techniczne i doświadczenie. Podnosi pojazd, używając podnośnika hydraulicznego  w celu dostania się do części mechanicznych. Usuwa części samochodowe, używając klucza maszynowego, skrętnika i podnośnika. Rozkłada części i kontroluje zużycie, używając narzędzi pomiarowych. Naprawia lub wymienia części, takie jak tłoki i drążki używając narzędzi ręcznych. Wymienia klocki hamulcowe i reguluje hamulce, ustawia w osi (centruje), naprawia i wymienia amortyzatory i lutuje nieszczelności w chłodnicy. Dynamicznie rozwijający się rynek motoryzacyjny, produkuje coraz to nowe rodzaje samochodów. Praca mechanika wymaga zatem ciągłej nauki, poznawania nowych modeli, rozwiązań i technologii. Trzeba nadążać za nowoczesnymi technologiami, bo większość pojazdów zaopatrzona jest dziś  w skomplikowane elektroniczne i komputerowe układy. Tak więc obraz mechanika, który jest w stanie naprawić wszystko przy użyciu podstawowych narzędzi coraz bardziej odchodzi do przeszłości.

OBOWIĄZKI:
- przyjmowanie pojazdów do przeglądu lub naprawy,
- sprawdzanie działania pojazdu oraz jego zespołów za pomocą urządzeń diagnostycznych,
- ustalanie i usuwanie usterek w zespołach  i układach pojazdów,
- wykonywanie prac demontażowo- montażowych,
- naprawa silnika, skrzyni biegów, sprzęgła, zawieszenia,
- sprawne i właściwe diagnozowanie występujących usterek,
- rozróżnianie i interpretowanie parametrów technicznych pojazdów,
- przeprowadzanie kalkulacji zużycia  surowców, materiałów, czasu wykonania.

KOMPETENCJE:
- umiejętność logicznego myślenia,
- zdolność koncentracji uwagi,
- umiejętność pracy zespołowej,
- wyobraźnia i orientacja przestrzenna,
- umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji, podzielność uwagi,
- odpowiedzialność,
- łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi,
- dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa.

WYKSZTAŁCENIE:
- Branżowe Szkoły I stopnia
- Branżowe Szkoły II stopnia
- Pomaturalne szkoły
- Studia wyższe
- Kursy i certyfikaty specjalistyczne.

MIEJSCA PRACY:
- Wyspecjalizowane usługowe warsztaty  samochodowe
- Zakłady diagnostyczne i naprawcze
- Firmy transportowe
- Fabryki samochodowe przy wszystkich etapach procesu technologicznego produkcji samochodów
- Salony sprzedaży samochodów i instytucje zajmujące się obrotem częściami samochodowymi
- Własny warsztat samochodowy.

Być może jest to zawód dla Ciebie jeśli:
interesujesz się  budową i zasadami działania zespołów oraz układów pojazdów,
cechujesz się cierpliwością, dokładnością,
jesteś sprawny fizycznie i manualnie.

CZEKAMY NA WAS !!!

w Nowym Dworze Gdańskim
ul. Warszawska 54

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji, przedstawiającej nasze pracownie i wyposażenie.