WYKŁAD PANI DR LUDMIŁY RYBCZENKO

Dzięki Pani dr Ludmile Rybczenko, która jest pracownikiem Muzeum II wojny światowej w Kijowie, uczniowie ZESPOŁU SZKÓŁ mieli okazję obejrzeć wystawy tegoż muzeum, które poświęcone są II wojnie światowej oraz obecnej wojnie,  która rozgrywa się na terenach Ukrainy.

Pani doktor z nieskrywanym wzruszeniem opowiadała, jak to pracownicy muzeum by uzyskać eksponaty, wiele razy narażali życie i pod ostrzałem przemykali po dowody toczącej się wojny. Zarówno poświęcenie pracowników jak i obywateli Ukrainy jest ogromne. Mężczyźni pozostali, bronić kraju a  oddelegowane kobiety wspomagają mężczyzn pozostających na froncie, organizując zbiórki lub tak jak Pani Ludmiła, odwiedzają kolejne  miasta i przedstawiają obecną sytuację w swoim kraju.

Wykład poświęcony dwóm wojnom uświadomił nam, że nic nie jest dane nam na zawsze. Zarówno zdrowie jak i pokój są chwilą, która może się skończyć.

Samorząd Uczniowski,
mgr K. Oniszko