NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII – BYLIŚMY NA POKAZIE FILMU „OBROŃCY POCZTY” W ŻUŁAWSKIM PARKU HISTORYCZNYM

"Byśmy używali rozumu i zdawali sobie sprawę z tego, że wydarzenia z Poczty Polskiej w Gdańsku to nie jest coś, co w przyszłości może się nie powtórzyć". To przesłanie producenta i reżysera filmu "Obrońcy Poczty" Damiana Lu Wenty.

Uczniowie klas 2TOŻ,2TIM,3TOŻ,4TIM oraz p. Wioletta Przyborowska i p. Katarzyna Oniszko wzięli udział w oryginalnej lekcji historii zorganizowanej przez Muzeum Stutthof w Sztutowie i Klub Nowodworski. Film a potem rozmowa z jego twórcą oraz kierownikiem Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku p. Markiem Adamkowiczem, przybliżyła szczegółowo wydarzenia z 1 września 1939 r., ale także skłaniała do refleksji nad obecną sytuacją w Europie.

Po filmie, ciąg dalszy lekcji regionalnej to spacer po mieście i poznanie historii ważnych miejsc oraz pomników. Historia naszego miasta, jego wielokulturowość oraz ciekawe i skomplikowane losy mieszkańców na tle wydarzeń historycznych, to pierwsza w tym roku szkolnym z cyklicznych wycieczek regionalnych organizowanych i realizowanych przez nauczyciela historii p. Wiolettę Przyborowską.

Dziękujemy p. Łukaszowi Kępskiemu za zaproszenie na projekcję filmu oraz spotkanie z jego twórcą.

mgr Wioletta Przyborowska