Pierwsza pomoc przedmedyczna

Dnia 12 kwietna 2012 roku uczniowie klasy 1 sk, 2 tot, 3 tż oraz 4 ti (w ramach przygotowań do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe) wzięli udział w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez strażaków z OSP w Nowym Dworze Gdańskim, pana Mariusza Zalewskiego i Krystiana Charlińskiego...

Prowadzący w formie prezentacji multimedialnej omówili:

• reanimację osoby dorosłej,
  • u której stwierdzono brak czynności życiowych,
  • pozycję boczną ustaloną,
  • sposoby postępowania podczas zachłyśnięcia się,
  • sposoby postępowania przy omdleniu,
  • sposoby tamowania krwotoków (kończyny, nos),
  • postępowanie w przypadku takich urazów jak: urazy głowy, kręgosłupa,
  • rodzaje złamań kończyn (otwarte, zamknięte) i sposoby postępowania przy złamaniach kończyn,
  • wypadek drogowy (postępowanie podczas wypadku samochodowego).

Po prezentacji multimedialnej uczniowie wzięli udział w ćwiczeniach praktycznych na fantomach.

Prowadzący zwrócili szczególną uwagę na to, iż każdy z nas, nie tylko grupy ratownicze, ma obowiązek udzielania pomocy każdemu kto jej potrzebuje, ale pamiętać przy tym należy o własnym bezpieczeństwie (zabezpieczeniu siebie) oraz zabezpieczeniu miejsca wypadku. Zaprezentował on również w jaki sposób należy wykonać telefon na pogotowie ratunkowe i jakie informacje podać podczas rozmowy.

Organizator spotkania,

pani M. Gurak