3 tot w Karpaczu

Uczniowie klasy 3 technikum obsługi turystycznej z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim w dniach  15-20 kwietnia 2012 uczestniczyli w zorganizowanej przez panie: Anna Klepka i Magdalena Haftkowską wycieczce do Karpacza...

Pierwszego dnia w Karpaczu uczniów powitały zaspy i padający śnieg. Jednak mimo złej pogody, grupa udała się na spacer po mieście i zwiedziła m.in.: drewniany kościółek Wang, zaporę na Łomnicy, centrum miasta z uroczymi drewnianymi domkami, starymi pensjonatami i kawiarenkami w zacisznych uliczkach.

Następnego dnia uczniowie pojechali do Czech, do miejscowości Adrspach do Skalnego Miasta – rezerwatu form skalnych w czeskich Sudetach. Całodzienna wędrówka wspaniałymi wąwozami skalnymi pomiędzy ścianami sięgającymi 100 m wysokości „wymęczyła” młodych turystów, ale wyryła w pamięci niezapomniane widoki na „Zbójecką Bramę” czy „Głowę Cukru”. W rezerwacie – oprócz fantazyjnych skał czekała na grupę jeszcze jedna niespodzianka: rejs barką po skalnym jeziorku i widok na wodospad we wnętrzu formy skalnej.

Skalne Miasto to nie koniec pobytu w Czechach. Trzeciego dnia uczniowie wraz z opiekunkami pojechali z przewodnikiem do stolicy południowych sąsiadów Polski. W Pradze pogoda dopisała i wymalowała na twarzach zachwyty panoramą  miasta widzianą z Hradczan ze wzgórza nad zakolem Wełtawy. W Złotym Mieście uczniowie obejrzeli wystawę w Muzeum Miniatur (twarz Chrystusa na ziarnku maku albo złotą wieżę Eiffla w pestce wiśni), spacerowali wśród magnolii po ogrodach Waldsteina, przechadzali się Złotą Uliczką i po Moście Karola, zwiedzili dziedziniec zamkowy, katedrę św. Wita, Stare Miasto z Ratuszem i zegarem astronomicznym Orloj oraz Plac Wacława z pomnikiem świętego.

Ostatniego dnia pobytu grupa przeszła się edukacyjnym szlakiem Karpacza z przystankiem przy Dzikim Wodospadzie, Skoczni „Orlinek” i wyciągu na Koronę Karkonoszy - Śnieżkę. Udało się również zobaczyć „od środka” największy w Polsce pięciogwiazdkowy hotel Gołębiewski. Późnym popołudniem uczniowie zakończyli swoją przygodę z górami (Śnieżki niestety nie udało się zdobyć) i mieli pociąg powrotny do Gdańska.