Toruń i okolice

 

„Nasza klasa ukochana na wycieczkę jedzie z rana,
Toruń miasto jest przepiękne z Kopernikiem będzie zdjęcie.
Tam pierniki przygotują,wychowawcom wzrok przykują,
wyjazd będzie bardzo żywy bo zwiedzimy dom też krzywy...”

 

autor: Kinga Brandt klasa I tot


W dniu 2-3 października uczniowie klas I i II technikum obsługi turystycznej uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Celem naszej wycieczki było poznanie zabytków województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego, integracja klas turystycznych oraz przygotowanie do zawodu pilota wycieczek. Każdy z uczestników opracowywał ciekawe informacje o miastach przez jakie przejeżdżaliśmy i jak prawdziwy pilot przekazywał te informacje przez mikrofon.

 
Pierwszym punktem naszej podróży było zwiedzanie Katedry w Pelplinie, po którym oprowadzały nas uczennice klasy drugiej wcielające się w rolę przewodników turystycznych. Następnie udaliśmy się do Zamku w Gniewie, gdzie pod opieką przewodnika muzealnego mogliśmy zwiedzić ten wspaniały obiekt oraz poznać jego historię. W drodze do Torunia zwiedziliśmy również malownicze miasteczko jakim jest Chełmno. Miasteczko słynie z przepięknych uliczek, wielu interesujących zabytków niezniszczonych podczas II Wojny Światowej oraz z ławeczki dla zakochanych. Zobaczyliśmy między innymi:  gotycko-renesansowy Ratusz, Zespół Klasztorny, Kościół św Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty oraz mury obronne miasta z basztami i bramami. Po ciekawym i wyczerpującym dniu dotarliśmy do Torunia , do miejsca naszego noclegu jakim był Fort IV, czyli obiekt forteczny dawnego pierścienia zewnętrznego Twierdzy Toruń z końca XIX wieku. Po zakwaterowaniu i smacznej obiadokolacji czekała nas jeszcze jedna atrakcja tego dnia - „Zwiedzanie Fortu z duchami”. Nasi uczniowie wcielali się w oddział rekrutów przechodzących szkolenie w Forcie IV. Poddani musztrze, ćwiczeniom poligonowym, w huku dział i ciemnościach zostali przeprowadzeni przez forteczne podziemia. Poznali tajemnice i niespodzianki jakie skrywają do dziś forteczne mury. Było naprawdę strasznie.

 
Kolejny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Torunia. Nasza wędrówka rozpoczęła się od zwiedzania średniowiecznych murów obronnych i najciekawszego ich fragmentu-Krzywej Wieży. Nie omieszkaliśmy sprawdzić stopnia jej odchylenia od pionu. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie domu, w którym urodził się i wychował Mikołaj Kopernik, a który dziś pełni rolę jego muzeum i oczywiście zrobiliśmy sobie zdjęcie przy pomniku Mikołaja Kopernika. Wąskimi uliczkami Torunia udaliśmy się następnie na Rynek Staromiejski. Podziwialiśmy Ratusz oraz Katedrę NMP. Mieliśmy również okazję zobaczyć jeden z najstarszych dzwonów w Polsce. Chłopcy głaskali a dziewczynki całowały złote żabki-symbol Torunia. Jak głosi legenda ma to przynieść im szczęście. Poznaliśmy także tajniki i legendy związane z toruńskimi piernikami, które zakupiliśmy na pamiątkę. Wycieczkę uznajemy za udaną i czekamy na następną.

 

Organizatorzy: Haftkowska Magdalena i Andrzej Majsterek
Wychowawcy: Łukasz Kępski, Ewelina Kępińska-Lipińska