Niesamowite zmagania

Dnia 19 października 2012 roku w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim odbyły się eliminacje szkolne XXXVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

 

W tym roku uczniowie bloku: żywienie człowieka i gospodarstwa domowego w części teoretycznej mogli pochwalić się tym, że wiedzą iż z wytwarzania sera camembert słynie Francja, że trzustka jest gruczołem wytwarzającym insulinę, że witamina B1 jest rozpuszczalna w wodzie. Dowiedzieli się, że kawior to solona ikra ryb, a czekolada jest bogatym źródłem magnezu. Przypomnieli sobie także, że podczas kwaszenia ogórków zachodzi fermentacja mlekowa, albo że kupując sok jabłkowy konsument zapłaci podatek VAT i że plamy ze szminki najlepiej usunąć za pomocą benzyny lub alkoholu. W części teoretycznej pytań było 60 i jak widać były bardzo różnorodne. W szkolnych eliminacjach udział brały klasy II, III i IV technikum żywienia i gospodarstwa domowego.

 
W wyniku eliminacji wyłoniono czwórkę najlepszych uczniów, którzy przystąpili do etapu praktycznego, a byli to uczniowie klasy IV tż:

  • Paulina Kamola – uzyskała 53 punktów
  • Patrycja Jaskulska – uzyskał 49 punktów
  • Barbara Borzestowska – uzyskał 49 punktów
  • Olga Skarwinkiewicz – uzyskała 40 punktów.

Na odpowiednio przygotowanych stanowiskach uczniowie przystąpili do realizacji zadań przewidzianych w etapie praktycznym. W pierwszej kolejności uczniowie pochwalili się umiejętnością wykonania knedli. W tym zadaniu najlepsza okazała się Barbara Borzestowska 20 punktów,  tuż za nią Olga 19 punktów, a knedle  Patrycji były pyszne i zasłużyły na 18 punktów, 17 punktów "zdobyły knedle" Pauliny. Po pysznym poczęstunku przystąpiliśmy do rozpoznawania części kulinarnych mięsa i omawiania ich wykorzystania. Tu nie było już tak łatwo! Wszyscy bezbłędnie rozpoznali tuszkę kaczki i golonkę natomiast łopatka wieprzowa, antrykot i pierś indycza przysporzyła im najwięcej kłopotu. W tym zadaniu Olga zdobyła najwięcej punktów. Pozostali  jednogłośnie otrzymali po 16 punktów.

 
Ostatnie zadanie polegało na wykonaniu kompozycji z suchych roślin. Według kryteriów wyłoniliśmy tę najpiękniejszą z pięknych, którą okazała się kompozycja Pauliny Kamoli  – 20 punktów, pozostali uczestnicy  zdobyli po 16 punktów.

 
W ogólnym podsumowaniu wyłoniliśmy najlepszych uczniów, którzy będą reprezentowali naszą szkołę w dalszych etapach Olimpiady:

  • Paulina Kamola – uzyskała 106 punktów
  • Barbara Borzestowska – uzyskała 101 punktów
  • Patrycja Jaskulska – uzyskał 99 punktów
  • Olga Skarwinkiewicz – uzyskał 95 punktów.

Organizatorzy,

mgr E. Kępińska-Lipińska

mgr E. Megger