Obchody Narodowego Święta Niepodległości w ZS 2

9 listopada 2012 roku w Zespole Szkół nr 2 odbyły się obchody 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczna forma akademii w znaczny sposób odbiegała od tradycyjnych form upamiętnienia jakie prezentowane były w większości szkół w naszym kraju. Uczniowie klasy IV ti, którzy przygotowali akademię pod okiem nauczycieli Justyny Kwiatkowskiej i Łukasza Kępskiego postanowili przedstawić drogę do niepodległości w sposób multimedialny. Była to próba przeniesienia odbiorcy do niezwykle ostatnio popularnej sfery 2.0.

 
Pokaz przygotowany został w konwencji  słynnego w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego stulecia programu telewizyjnego Sensacje XX wieku. W rolę znanego dziennikarza Bogusława Wołoszańskiego wcielił się Przemysław Zamorski, który oprócz wiedzy z zakresu historii jaką musiał zdobyć przygotowując się do roli, przeszedł również specjalne szkolenie z mimiki i gestykulacji z jakiej znany jest ów prowadzący. Całość akademii podzielona została na cztery części. W pierwszej zatytułowanej Drogi do niepodległości w postaci prezentacji multimedialnej przedstawione zostały zarówno przyczyny upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów, jak również kolejne powstania narodowe, których celem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Momentem finalnym prezentacji była I wojna światowa i działania, które doprowadziły do tego, iż po 123 latach nasz kraj znowu pojawił się na mapie Europy. W pokazie do zobrazowania wydarzeń historycznych wykorzystano bogaty materiał ikonograficzny (mapy historyczne, prasę z początków XX w., obrazy: Artura Grottgera, Wojciecha Kossaka, Jana Matejki oraz Jana Rosena,) i fragmenty filmów dokumentalnych z lat 1914 – 1919. Na szczególne zainteresowanie zasługuje dokument ukazujący obchody pierwszej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oczywiście nie zabrakło również poezji patriotycznej w postaci wiersza  Edwarda Słońskiego Ta co zginęła.

 
Druga część prezentacji miała na celu pokazanie sylwetki Józefa Piłsudskiego, Ojca Niepodległej Polski. W tym też celu wykorzystano fragmenty pochodzącego z 1937 roku filmu dokumentalnego przedstawiającego życie i działalność Marszałka. Duże poruszenie na sali wywołała przede wszystkim mowa pogrzebowa, jaką wygłosił na Wawelu 18 maja 1935 roku ówczesny Prezydent II RP Ignacy Mościcki. Mówił on m.in. : „… byśmy bezcennego kruszcu cnot, przez niego postawionych, nie uszczuplili, niczego  z wielkiego po nim dziedzictwa nie uronili i byśmy duchowi jego, troską za życia o losy Polski umęczonego, spokój w wieczności dali”.

 
Trzecia i czwarta cześć prezentacji były niejako próbą odpowiedzi na pytanie Czym dla nas jest spuścizna Józefa Piłsudskiego? oraz Czym jest 11 Listopada?. W tym celu uczniowie klasy IV ti udali się na ulice Nowego Dworu Gdańskiego by przeprowadzić sondę wśród mieszkaców naszego miasta. Wyniki tej sondy można było zobaczyć na kilkominutowym filmie.

 

Akademię z okazji 11 Listopada w Zespole Szkół nr 2 zakończyły refleksje dotyczące współczesnego patriotyzmu. Za ich podstawę posłużyły wyniki ankiety przeprowadzonej przez CBOS w 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Czy aby na pewno niczego nie uszczupliliśmy z wielkiego dziedzictwa po Józefie Piłsudskim ?

 
Akademię przygotowali uczniowie klasy IV technikum informatycznego:
Przemysław Zamorski – prowadzący, który wcielił się w rolę Bogusława Wołoszańskiego,
Rafał Bukowski – recytacja wierszy,
Tomasz Zubel i Kamil Kęder - autorzy prezentacji multimedialnych, obróbka techniczna filmów,
Arkadiusz Mroczek, Kamil Kwiatkowski, Damian Macias – autorzy oraz odpowiedzialni filmu Niepodległość widziana oczami mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego.

 

Organizatorzy,

mgr J. Kwiatkowska i mgr Ł. Kępski