Ogólnopolski Pokaz Regionalnych Stołów Wigilijnych

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 z Nowego Dworu Gdańskiego w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego w dniach 6-8 grudnia 2012 roku wzięli udział w XI Ogólnopolskim Pokazie Regionalnych Stołów Wigilijnych Gwiazdka 2012 zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.

Celem konkursu była prezentacja kultury i tradycji Świąt Bożego Narodzenia. W pokazie udział wzięło 26 szkół z różnych regionów Polski. Uczestnicy na swoich stoiskach zaprezentowali regionalne stoły oraz tradycyjne potrawy wigilijne.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II tż: Bartosz Stolski, Justyna Radziszewska, Patrycja Kowalska wraz z opiekunem mgr Anną Bagrowską.

Pierwszy dzień pokazu przebiegał na budowie i dekoracji chłopskiej chaty wraz z wigilijnym stołem regionalnym. Uczniowie wykonanymi przez siebie ozdobami i przedmiotami symbolizującymi tradycję naszego regionu, zmontowali powierzchnię wystawową przedstawiającą wnętrze chaty wiejskiej wraz z wyposażeniem. Jury oceniało prace i wybierało najładniejsze stoisko i regionalny stół wigilijny. W ciągu trwania kolejnych dni „Gwiazdki 2012” wystawy zwiedzali chętni Poznaniacy. Uwieńczeniem dnia była Wieczerza Wigilijna oraz kolędowanie wszystkich uczestników.

W drugim dniu uczniowie w ciągu 3 godzin sporządzili 4 potrawy regionalne. Były to: zupa rybna z kawałkami dorsza, duszonka z dorsza, pieczony ziemniak ze śledziem, pierożki z makiem. Po przybyciu na miejsce zostali nam wyznaczeni studenci do opieki z ramienia poznańskiej  uczelni. W czasie dni wspólnie spędzonych w WSHiG braliśmy udział w wielu atrakcjach, zwiedzaliśmy Poznań nocą, podziwialiśmy pokazy barmańskie, zwiedzaliśmy szkolę – zupełnie inną niż tradycyjne uczelnie, bo zaaranżowaną na wzór hotelu. Nawiązaliśmy, także nowe kontakty i przyjaźnie. Szkoła zrobiła na nas duże wrażenie: ładne stroje studentów, wszędzie dywany, antyczne meble, bogata dekoracja świąteczna i piękna restauracja uczelni o magicznej nazwie „Beverly Hills”.

W godzinach popołudniowych ulicami Poznania przeszedł do Kościoła pw. Chrystusa Odkupiciela na uroczystą Mszę Świętą korowód wszystkich uczestników konkursu w strojach regionalnych z pocztami sztandarowymi. Następnie odbył się Bufet Regionalny w Ogrodzie Zimowym, w trakcie którego kucharze WSHiG wyłonili najlepszą regionalną potrawę wigilijną.

Uroczyste zakończenie pokazu, ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród, upominków i certyfikatów uczestnictwa odbyło się podczas Pożegnalnego Wieczoru Galowego.

Nasza młodzież biorąca udział w pokazie otrzymała zestaw noży kuchennych z logo WSHiG, mikser ręczny oraz upominki rzeczowe wraz z certyfikatem uczestnictwa.

Na koniec wieczoru cukiernicy zaprezentowali wykonaną z ciasta Szopkę Bożonarodzeniową, która była ułożona na ogromnym piernikowym torcie. Tort został skonsumowany przez wszystkich uczestników pokazu, a Szopka stanowi dekorację uczelni.

Trzydniowy udział w uroczystości „Gwiazdka 2012” sprawił młodzieży wiele radości. Był to owocnie i twórczo spędzony czas. Uczestnicy wymieniali między sobą uwagi, poglądy, spostrzeżenia oraz doświadczenia, które oprócz zajęć szkolnych umożliwią im rozwój własnych pasji i zainteresowań. Te wspaniałe przeżycia zostaną w ich pamięci na długo.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zrealizowania tego przedsięwzięcia.

Szkolny organizator,
Anna Bargowska