Wizyta w Muzeum Stutthof

7 grudnia 2012 roku klasy biorące udział w projekcie edukacyjnym Mapa pamięci odwiedziły Muzeum Stutthof. Podczas pobytu w miejscu pamięci  poznały  nie tylko historię obozu koncentracyjnego, ale również dyskutowano o położeniu ludności polskiej na terenie Wolnego Miasta Gdańsk i polityce nazistów względem niej podczas II wojny światowej. Przewodnicy, którymi byli koordynatorzy projektu Piotr Chruścielski (Dział Oświatowy Muzeum Stutthof) i Łukasz Kępski (ZS 2) stosunkowo dużo miejsca poświęcili warunkom jakie panowały w obozie oraz sytuacji więźniów. Zobrazowaniu tych zjawisk służył relacje świadków historii (wspomnienia byłych więźniów), które pochodziły ze zbiorów  archiwum Muzeum oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego. Stanowiły one dobre wprowadzenie do ostatniej części pobytu naszych uczniów w miejscu pamięci, a mianowicie pokazu filmu Ostatni świadkowie. Dokument ten to trwający ponad dwie godziny wywiad z byłymi więźniami KL Stutthof, osobami które przeżyły tragedię tamtych lat. Dla wielu uczniów był to pierwszy raz kiedy historia II wojny światowej stała się im tak bliska. Kiedy ich oczom ukazywały się prawdziwe osoby, a nie kolejne stronice książki. Kiedy historia, przeplatała się z pamięcią, traumą i emocjami. Kiedy łzy bólu i krzywdy zmieniały się w radość, że jednak udało się przeżyć. Była to zupełnie inna lekcja historii i patriotyzmu !!!

Pobyt w Muzeum Stutthof to kolejny etap realizacji projektu Mapa pamięci, którego finalnym produktem ma być stworzenie wirtualnej mapy, w skład której wchodzić będą relacje świadków historii oraz archiwalne zdjęcia i dokumenty. Celu tego nie można byłoby zrealizować bez pobytu w Muzeum oraz poznania historii tego miejsca. Z początkiem nowego roku klasy biorące udział w projekcie wezmą udział w kolejnych warsztatach zatytułowanych Świadkowie. Kto może być świadkiem historii.

Szkolny koordynator,

mgr Ł. Kępski