Lekcja muzealna o Nowym Dworze i okolicach

Dnia 10 stycznia 2012 roku uczniowie naszej szkoły z klasy 3 tot pod opieką pani Małgorzaty Popik wzięli udział w lekcji muzealnej. Zajęcia te odbyły się w ramach oferty edukacyjnej Żuławskiego Parku Historycznego tzw. Historyczne czwartki, które co tydzień prowadzi pani Justyna Kwiatkowska.

Podczas tej niekonwencjonalnej lekcji uczniowie mięli okazję obejrzeć film pt. Naznaczeni krajobrazem, który zawiera wspomnienia niemieckich mieszkańców Tiegenhof, czyli przedwojennego Nowego Dworu Gdańskiego. Następnie prowadząca przedstawiła zarys historii miasta w trakcie i po II wojnie światowej przy pomocy prezentacji multimedialnej. Następnie omówiono przyczyny wysiedleń i pojawienia się nowych osadników na Żuławach. Kolejną część stanowiła praca w grupach z materiałem źródłowym, który stanowił wspomnienia byłych mieszkańców miasta.

Uczniowie bardzo chętnie pracowali podczas tej „żywej” lekcji historii. Jest to świetna forma przekazu informacji, a tym bardziej na temat naszej małej ojczyzny!!!

mgr Justyna Kwiatkowska
nauczyciel historii