Mapa pamięci - warsztaty "Świadkowie historii"

10 stycznia 2013 roku w Zespole Szkół nr 2 odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu edukacyjnego Mapa pamięci. Tym razem uczniowie klas I technikum obsługi turystycznej i III technikum informatycznego dyskutowali na temat świadków historii i niezwykle modnego ostatnio we współczesnej humanistyce zagadnienia historii mówionej. Celem warsztatów było zwrócenie uczniom uwagi na znaczenie świadków historii, nie tylko jako alternatywy dla tradycyjnej narracji historycznej, ale również jako przedmiotu dziedzictwa kulturowego związanego z doświadczaniem istotnych wydarzeń przez jednostkę. Dzięki świadkom historii – byłym więźniom, ich tragiczne losy w KL Stutthof stają się bliższe młodemu pokoleniu.

 
W trakcie trwającego blisko dwie godziny spotkania zaprezentowano najważniejsze projekty i instytucje zajmujące się w naszym kraju oral history. Bardzo dużo miejsca poświęcono  również pracom jakie na tej płaszczyźnie prowadzi Muzeum Stutthof w Sztutowie.  Uczniowie zostali wprowadzeni w tajniki projektu „Ostatni świadkowie”, którego celem jest zgromadzenie relacji, wspomnień byłych więźniów hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof.  Oprócz części teoretycznej mieli oni również możliwość pracy na relacjach świadków historii i specjalnie do tego celu przygotowanych kartach edukacyjnych.

 
Ostatnim etapem spotkania była pogadanka mająca na celu przygotowanie uczniów do samodzielnej pracy ze świadkami historii i nagraniem ich wspomnień. Prowadzący spotkanie Piotr Chruścielski (Muzeum Stutthof w Sztutowie) i Łukasz Kępski (Zespół Szkół nr 2) opowiedzieli zgromadzonym o swoich doświadczeniach w tego typu projektach oraz najczęstszych błędach jakie popełniają osoby, które po raz pierwszy pracują nad historią mówioną.

 
Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się na początku lutego.

 

Szkolny koordynator projektu

Ł. Kępski