150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Dnia 22 stycznia 2013 r. w naszej szkole odbyły się obchody 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Wszyscy uczniowie wysłuchali Manifestu powstania styczniowego wydanego przez Komitet Centralny Narodowy, który niegdyś porwał tysiące Polaków do walki. Treść dokumentu odczytał Piotr Wirkus uczeń klasy II ti. Następnie wszyscy minutą ciszy oddali cześć naszym bohaterom narodowym.

Ponadto w szkole miała miejsce wystawa obrazów Artura Grottgera z cyklu „Polonia” oraz „Lithuania”.

Przypomnijmy trochę historii. Dnia 22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a jego celem była restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Impulsem do podjęcia działań zbrojnych był manifest Tymczasowego Rządu Narodowego reprezentującego wszystkie warstwy ówczesnego społeczeństwa oraz ziemie leżące w historycznych granicach dawnej I Rzeczypospolitej. Powstanie było wyrazem sprzeciwu wobec carskiego ucisku i intensywnej polityki rusyfikacji. Pomimo poświęcenia i poniesionych ofiar zryw zakończył się klęską, a w odwecie władze carskie nasiliły represje przeciwko ludności cywilnej oraz całkowicie zlikwidowały resztki odrębności państwowej Królestwa Polskiego. Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności. Marian Langiewicz, dyktator i generał wojsk powstańczych, napisał: „Kraj, który ma takich żołnierzy, musi być wolnym i potężnym. Towarzysze broni! Ojczyzna i historia Was nie zapomni”. Trudna historia i bolesne doświadczenia były źródłem siły i wytrwałości w walce o niepodległość całych pokoleń Polaków. Legenda i etos Powstania Styczniowego legły u podstaw odrodzonej Polski, a poświęcenia powstańców doprowadziły do odrodzenia naszej państwowości po 123 latach niewoli w 1918 roku.