Wyjazdy studyjne - Radio Gdańsk, TASK, stadion PGE Arena

Dnia 26. 11. 2013 roku  klasy 2 TI i 3 TI wraz z opiekunami: Panią Małgorzatą Popik, Ireną Mesinger, Gabrielą Figacz oraz Panem Stanisławem Wyrzykowskim uczestniczyły w kolejnej wizycie studyjnej w ramach projektu: "Pomorskie – dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy”. Główny punkt wycieczki stanowiła wizyta uczniów w Radiu Gdańsk.

Już na samym początku przywitał nas serdecznie jeden z wielu dziennikarzy Radia Gdańsk, który był naszym przewodnikiem i zapoznał wszystkich z historią Radia Gdańsk. Początki Radia przypadają na 13 czerwca 1945 roku – funkcjonowało ono jako stacja samodzielna, następnie oddział Polskiego Radia, który przygotowywał kilka godzin programu, by w pozostałym czasie retransmitować jedynie program ogólnopolski. Obecnie to jedna z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizująca odrębne programy regionalne, nadawane na teren poszczególnych województw. Posiada korespondentów w Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Człuchowie, Kwidzynie i Elblągu. O pełnej godzinie, od godziny 5:00 do północy, Radio Gdańsk nadaje serwis informacyjny. O 17:54 i 22:40 – od poniedziałku do piątku, nadawany jest serwis w języku kaszubskim – KLEKA. Latem, z myślą o turystach, dwukrotnie w ciągu dnia jest nadawany serwis w języku angielskim, niemieckim oraz rosyjskim.

Obok realizacji programu Radio Gdańsk prowadzi działalność nagraniową. Dysponuje studiami nagraniowymi, z których korzystali m.in.: zespół Myslovitz, Anita Lipnicka i John Porter, Jean-Michel Jarre, Jan Kaczmarek i Shakira.

Wizyta uczniów miała na celu nie tylko oprowadzenie uczniów po najnowocześniejszym studiu koncertowym w Europie im. Janusza Hajduna, ale także stwarzała doskonałą okazję, by przekonać się na czym polega praca w radiu. Uczniowie mieli okazję usiąść przy stole i wysłuchać serwisu informacyjnego, podczas którego wszyscy obserwowali pracę dziennikarza i realizatora programu. Podglądali również pracę montażysty. W montażowni podobało się uczniom szczególnie, bowiem odkrywali techniczne aspekty łączenia fragmentów określonego nagrania.

Po zwiedzaniu Radia Gdańsk młodzież wraz z opiekunami udała się na Politechnikę Gdańską, by zwiedzić Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. W formie wykładu prowadzonego przez pracownika naukowego, dowiedzieliśmy się o wszystkich zrealizowanych do chwili obecnej projektach i zamierzeniach, związanych z Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, na którym mieliśmy okazję tego dnia gościć.

Ostatnią część wycieczki stanowiła wizyta uczniów na stadionie PGE Arena w Gdańsku. Wraz z przewodnikiem obejrzeliśmy trybuny, płytę stadionu, mieliśmy możliwość zasiąść na ławkach dla zawodników rezerwowych oraz zajrzeć w miejsca niedostępne dla kibiców, takie jak: szatnie, gabinety masażu, łaźnie zawodników, pomieszczenia dla VIP-ów.

Szkolny koordynator projektu,
mgr Gabriela Figacz