Szkoła Demokracji

Od listopada 2013 roku Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, jako jedna z dwóch szkół w województwie pomorskim bierze udział w programie pilotażowym Centrum Edukacji Obywatelskie zatytułowanym „Szkoła Demokracji”. Do projektu zaproszono tylko 25 placówek oświatowych z całej Polski.

Głównym założeniem programu jest wzmocnienie mechanizmów demokratycznych w szkole. Odbyć się to ma poprzez przygotowanie i wprowadzenie w życie procesów wspólnego decydowania o życiu własnej szkoły. Organami decyzyjnymi oprócz dyrekcji, nauczycieli mają być również uczniowie. W projekcie bezpośredni udział biorą przedstawiciele dyrekcji ( dyrektor Zespołu Szkół nr 2  - Wioletta Przyborowska), przedstawiciele grona pedagogicznego (Maria Sobczyk, Łukasz Kępski), przedstawiciel rady rodziców ( Elżbieta Krajcarz) oraz przedstawiciele uczniów (Katarzyna Jędrzejczyk, Żaneta Lisiecka, Marcin Marczak).

W trakcie trwania projektu zespół trzykrotnie spotka się na warsztatach z mentorem, przedstawicielem CEO (Bartłomiej Rief). W trakcie spotkań zostaną poruszone najważniejsze kwestie dotyczące procesów współdecydowania w naszej szkole.

Pierwsze warsztaty odbyły się 30 listopada 2013 r. Ich tematem przewodnim było wypracowanie płaszczyzn, na których istnieje potrzeba współdecydowania wyżej wymienionych grup.

Od przyszłego tygodnia w szkole, na stronie FB Samorządu Uczniowskiego przeprowadzona zostanie anonimowa ankieta dotycząca płaszczyzn, na której dyrekcja, uczniowie, rodzice oraz nauczyciele będą mogli wypowiedzieć się na temat płaszczyzn współdecydowania w naszej szkole.