EvenTeam - młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo w Zespole Szkół nr 2

Młodzież naszej szkoły po raz kolejny ma możliwość uczestniczenia w projektach organizowanych przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Jest to pozarządowa organizacja pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych.

Fundacja działa w ramach Junior Achievement Worldwide, najstarszej i najszybciej rozwijającej się na świecie organizacji zajmującej się edukacją ekonomiczną młodych ludzi, działającej obecnie w stu dwudziestu krajach. Instytucjami współpracującymi w naszym kraju są  Ministerstwo Edukacji Narodowej , Narodowy Bank Polski a także   środowisko przedsiębiorców.

Wszystkie programy i projekty przygotowują młodzież do wejścia na rynek pracy, uczą przedsiębiorczości i poruszania się w świecie finansów. Aktualnie przedsiębiorczy uczniowie wraz z nauczycielem realizują program „Młodzieżowe Miniprzedsiebiorstwo”. Celem programu jest przygotowanie uczniów do podejmowania i realizacji działań zarówno w obszarze społecznym, jak i zawodowym, przede wszystkim:

• przygotowanie do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej,
  • pokazanie szans i zagrożeń wynikających z samozatrudnienia,
  • przygotowanie do wejścia na rynek pracy,
  • pomoc w weryfikacji własnych planów zawodowych i edukacyjnych,
  • kształtowanie niezbędnych postaw i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości,
  • rozwijanie cech i umiejętności niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Uczniowie z klasy III TOT założyli w szkole własną, realnie działającą firmę, zorganizowaną na wzór spółki jawnej  o nazwie evenTeam. Wspólnikami spółki jest osiem osób: Urszula Marchewka-dyrektor naczelny, Sylwia Jędo-dyrektor finansowy, Filip Pałubicki-dyrektor marketingu, Małgorzata Golder, Małgorzata Loryś, Monika Wiśniewska, Ewelina Beniak, Olga Uler.

Uczniowie znaleźli pomysłu na produkt, przygotowali biznesplan przedsięwzięcia, zgromadzili kapitał, przeprowadzili działania marketingowe, produkują i sprzedają swoje produkty i usługi a także prowadzą dokumentację finansową.Jednym słowem - podejmują ryzyko biznesowe.

Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w szkole a także na terenie Powiatu Nowodworskiego, życzymy więc  uczniom powodzenia a przede wszystkim wykształcenia podstawowych kompetencji w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.

Opiekun mini przedsiębiorstwa,
mgr Sylwia Kuklińska