Warsztaty Samorządów Uczniowskich w ZS nr2 - innowacja pedagogiczna

Dnia 6 grudnia 2013 roku w Zespole Szkół Nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim Samorząd Uczniowski pod kierunkiem Marii Sobczyk zorganizował warsztaty dla samorządów szkół gimnazjalnych z powiatu nowodworskiego.

Uczniowie  wspólnie pracowali nad projektem zatytułowanym ,,Idealny samorządowiec…”. Głównym tematem zajęć był Samorząd Uczniowski,  który w rzeczywistości szkolnej jest praktyczną formą realizacji praw uczniów . W skład samorządu szkolnego wchodzą wszyscy uczniowie. W celu skutecznego funkcjonowania tak dużej grupy osób, uczniowie korzystają z mechanizmów demokracji i wybierają spośród siebie przedstawicieli. Osoby, które z wyboru i z upoważnienia całej społeczności uczniowskiej sprawują różnego rodzaju funkcje, muszą  posiadać określone cechy charakteru, temu zagadnieniu były poświęcone te warsztaty, są  one jednocześnie  innowacją pedagogiczną w Zespołu Szkół nr 2.

Zajęcia zostały podzielone na dwie części: praktyczną i teoretyczną. W części teoretycznej uczniowie podczas tzw. burzy mózgów układali listę 10 cech, które powinny charakteryzować idealnego samorządowca. Następnie uczniowie i ich opiekunowie w pracowni gastronomicznej pod kierunkiem nauczycieli zawodu pani Emilii Megier i pani Gabrieli  Kuszner –Drobik  przygotowywali potrawy i dekoracje świąteczne na stół, by w atmosferze nawiązującej do Świąt  Bożego Narodzenia podsumować spotkanie. Zajęcia prowadzili przedstawiciele samorządu uczniowskiego szkoły Asia Szumińska i Patryk Rogacewicz.

Na koniec wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali drobne upominki, a pani Dyrektor Wioletta Przyborowska podsumowując spotkanie zaprosiła wszystkich na przyszłoroczne warsztaty.