MAPA PAMIĘCI – NIEZWYKŁE SPOTKANIE

29 kwietnia 2014 r. uczniowie klas I Technikum Informatycznego i II Technikum Obsługi Turystycznej w ramach projektu edukacyjnego „Mapa pamięci” odwiedzili Muzeum Stutthof w Sztutowie. W trakcie pobytu nasza młodzież miała okazję zwiedzić i poznać historię tego niezwykle ważnego miejsca dla wielu pomorskich rodzin. Przewodnikami po Muzeum byli opiekunowie merytoryczni projektu Piotr Chruścielski (Muzeum Stutthof w Sztutowie) oraz Łukasz Kępski (Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim). W trakcie zwiedzania pierwszego i najdłużej działającego na terenach obecnej Polski hitlerowskiego obozu koncentracyjnego uczniowie mieli okazję poznać tragiczne losy ponad 110.000 więźniów. Dla 67.000 miejsce to stało się ich cmentarzem. Oprowadzenie wzbogacone zostało przez przewodników relacjami świadków historii, byłych więźniów. Ich wspomnienia, jednostkowe przeżycia doskonale obrazowały tragizm lat 1939 – 1945. Były także bardzo dobrym przygotowaniem do spotkania z byłą więźniarką KL Stutthof p. Petronelą Brywczyńską.

 
Historia p. Petroneli była niezwykle poruszająca zarówno dla uczniów, jak i ich opiekunów. Bohaterka spotkania trafiła do obozu wraz z całą rodziną w marcu 1945 r. Miała zaledwie 9 lat, ale jej życie zostało na trwałe naznaczone II wojną światową. Obserwowała bombardowania Prus Wschodnich, zbrodnie jakich dopuszczali się naziści, ucieczkę Niemców oraz dzieje polskich robotników przymusowych. Na własne oczy widziała niegodziwości jakich dopuszczali się sowieci na terenie Warmii i Mazur. Gdy wydawało się, że wraz z rodzicami przetrwa wojnę w okolicach  Krynicy Morskiej trafiła do KL Stutthof. Jak sama podkreślała, pomimo tego że w obozie przebywała zaledwie 6 tygodni, do 9 maja 1945 r., było to doświadczenie, którego nie można pojąć i opisać. Głód, który skłonił ją do żucia skórzanego paska. Widok mordowanych więźniów, egzekucji oraz wyniszczenie, jakie niosła za sobą praca w nieludzkich warunkach. To wspomnienia, które jak podkreślała do dzisiaj nie chcą jej opuścić.

 
Spotkanie z p. Petronelą Brywczyńską było niezwykle ważnym wydarzeniem dla uczniów realizujących od dwóch lat projekt edukacyjny Mapa pamięci. Osobiście mogli poznać osobę, na której życiu obóz koncentracyjny Stutthof odcisnął trwałe piętno. Nigdy historia tego miejsca nie była dla nich tak bliska. Rozmowy, pytania oraz wspomnienia p. Petroneli skłoniły uczniów do refleksji nad głównym celem naszego projektu oraz roli, jaką pełni młodzież w zachowaniu pamięci o byłych więźniach. Roli jaką odgrywają, aby tragiczne losy p. Petroneli Brywczyńskiej nigdy nie zostały zapomniane. Wyjazd do Muzeum Stutthof w Szutowie okazał się niezwykłą i pełną wzruszeń lekcją żywej historii, o której uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim nigdy nie zapomną.

 
Opiekunami wyjazdu byli wychowawcy klas II TOT p. Magdalena Haftkowska, I TI p. Łukasz Kępski oraz pedagog szkolny p. Wiletta Odoom.