DEBATA Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

30 kwietnia uczniowie klas I technikum przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów niespodziankę związaną z obchodami 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była nią debata „Prawa człowieka w Polsce. Fikcja czy rzeczywistość?”. W trakcie trwającego 45 minut spotkania, można było wysłuchać opinię osób, które postrzegają nasz kraj jako jeden z tych, w których wolności obywatelskie stanowią podstawę egzystencji. Oczywiście nie zabrakło również przeciwników tego stwierdzenia.

 
Zanim głos oddano ekspertom, w których rolę wcielili się z klasy I TIO: Agata Żurawska i Michał Kropidłowski, z I TŻ Ilona Andzel i Małgorzata Deka, z I TM Tomasz Gardynik i Patryk Rogacewicz oraz z III TOT Małgorzata Loryś zebrani na sali goście mieli okazję wysłuchania preambuły pierwszej europejskiej konstytucji. Uchwalona w 1791 roku Konstytucja 3 Maja uchodzi za pierwszy tego rodzaju dokument na naszym kontynencie. Wzorowana na koncepcji Karola Monteskiusza była próbą gruntownych reform chylącej się ku upadkowi Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Niestety pomimo nowatorskich rozwiązań przetrwała zaledwie 14 miesięcy. Podobnie jak uchwalona zaledwie cztery lata wcześniej Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki położyła ona podwaliny pod współczesny system ochrony praw człowieka. Dlatego też to prawa człowieka w naszym kraju uczyniliśmy przedmiotem debaty.

 
Uczniowie w trakcie spotkania poruszyli między innymi takie kwestie jak prawa człowieka w Konstytucji Rzeczypospolitej Polski z 1997, przedstawili działania Amnesty International oraz omówili przejawy łamania praw człowieka. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj bardzo dokładne omówienie przejawów łamania praw kobiet oraz przepisów prawnych obowiązujących w tej dziedzinie.

 
Po przedstawieniu argumentów przez strony debaty przyszła pora na głosowanie. Jak się okazało, jego wyniki mogą budzić pewnego rodzaju niepokoje. Tylko dwoma głosami zwyciężyli zwolennicy koncepcji Polski jako kraju, w którym przestrzegane są prawa człowieka.

 
Uczniów do debaty przygotowali: opiekun Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim Maria Sobczyk oraz nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Łukasz Kępski. Przedsięwzięcie było jednym z działań towarzyszących realizacji programu Bezpieczna Szkoła Obywatelska.
 
mgr Ł. Kępski