DEBATOWAĆ PO OKSFORDZKU

W dniach 14 – 16 maja 2014 roku młodzież z naszej szkoły wzięła udział w niezwykłym przedsięwzięciu realizowanym już od kilku lat przez tczewską Fundację Pokolenia. Projekt „Debatować po oksfordzku” to idea warsztatów, które wśród młodzieży szkolnej mają promować sztukę prowadzenia debat w  tym jednym z najtrudniejszych z stylów dyskusji publicznej. Idea zorganizowania warsztatów to wynik współpracy Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim oraz Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski i Zespołu Szkół nr 1. W trakcie trzech dni reprezentacja uczniów naszej szkoły w składzie Agata Żurawska, Karol Jędrzejczyk, Michał Kropidłowski (I TI), Małgorzata Deka, Daniel Graff (I TŻ), Patryk Rogacewicz (I TM) oraz Małgorzata Loryś i Patrycja Szramka (III TOT) wspólnie ze swoimi kolegami z Zespołu Szkół nr 1 przygotowywali się pod okiem trenerów do debaty.

 
W trakcie warsztatów prowadzonych przez Marzenę Bernacką-Basek (ZS nr 1), Artura Rajkowskiego (Fundacja Pokolenia) i Łukasza Kępskiego ( ZS nr 2) młodzież z naszej szkoły miała okazję nie tylko dowiedzieć się czym są debaty oksfordzkie, ale również zgłębiała tajniki poprawnego wypowiadania się, budowania argumentów, a także reagowania na stres w trakcie wystąpień publicznych. Wspólnie z trenerami opracowała portret dobrego mówcy, który potem posłużył wszystkim biorącym udział w projekcie jako narzędzie pracy nad własnymi przemówieniami. Najtrudniejszym momentem całych warsztatów, jak podkreślali uczniowie był występ przed kamerą z próbnym przemówieniem. Stres towarzyszący temu wydarzeniu, a także umiejętne wyciągniecie wniosków z filmików w ocenie trenerów i uczniów miało ich tylko wzmocnić przed ostatecznym działaniem w ramach projektu, a mianowicie samą debatą. Zanim jednak do niej doszło uczniowie rozlosowali, zgodnie z założeniami debat oksfordzkich zespoły, w których mieli wystąpić na oficjalnej debacie. Podczas ich trwania jedna ze stron jest propozycją, natomiast przeciwnicy to opozycja. Ostatnim akcentem warsztatów było wylosowanie tematu debaty, który brzmiał „Internet – morze możliwości dla kultury i nauki”.

 
Debata odbyła się 16 maja 2014 o godzinie 10:00 w Sali Dwukolumnowej Żuławskiego Parku Historycznego. Obecna na niej była dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim p. Wioletta Przyborowska. Funkcję marszałka debaty pełniła dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury p. Monika Jastrzębska-Opitz. Uczniowie mieli tylko kilka minut, aby opowiedzieć się za przedstawioną w temacie tezą lub ją odrzucić. Argumenty jakie w ciągu zaledwie kilku godzin przygotowali nasi uczniowie były niezwykle trafne. Po wystąpieniu każdego z uczestników przyszedł czas na głosy z sali. Jedną z osób wypowiadających się była m.in. p. Wioletta Przyborowska, która opowiedziała się po stronie propozycji. W trakcie dwuminutowego wystąpienia zwróciła uwagę na niezwykłe szanse jakie płyną dla młodzieży z umiejętnego korzystania z internetu. Ostatni głos jednak należał do młodzieży. Każda ze stron przygotowała mowę końcową, która była ostatnią szansą na przeciągnięcie publiczności na swoją stronę. Lepiej wykorzystała ją opozycja, która po głosowaniu przeciągnęła na swoją stronę 7 osób. Dzięki czemu odniosła zwycięstwo w debacie.

 
Projekt „Debatować po oksfordzku” to już drugie wspólne przedsięwzięcie po debacie eksperckiej „Żuławska młodzież kontra...” jakie w ostatnim czasie przygotowały wspólnie Zespół Szkół nr 2, Klub Nowodworski i Zespół Szkół nr 1. Debaty jak podkreślają ich organizatorzy są nie tylko doskonałą formą zabawy i zdobywania wiedzy, ale również przygotowują uczniów do uczestnictwa w życiu publicznym i codziennych wystąpień m.in. w szkole.

 

mgr Ł. Kępski