Egzaminy zawodowe

Po egzaminach maturalnych, które w naszej szkole (Zespół Szkół Nr 2 ul. Warszawska 54) trwały w dniach 5–20 maja 2011 roku, nastał w czerwcu czas egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Do egzaminów maturalnych przystąpili absolwenci technikum, a w obecnej sesji egzaminacyjnej, o której media milczą, przystępują poza tegorocznymi maturzystami także absolwenci zasadniczej szkoły zawodowej.

Trzydniowy maraton egzaminacyjny rozpoczął się 13 czerwca 2011 roku w samo południe (godz. 1200) etapem pisemnym, w którym nabyte wiadomości dokumentowali technicy w zawodach: informatyk, handlowiec, mechanik i technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz sprzedawcy, mechanicy pojazdów samochodowych i kucharze małej gastronomii – łącznie 120 absolwentów. Przez ponad dwie godziny zegarowe (czas egzaminu i czynności organizacyjnych) pracowało aż 11 komisji.

W dniach 14 i 15 czerwca 2011 roku odbyły się egzaminy praktyczne dla przyszłych techników. We wtorek w czasie 180 min. nad kompletami egzaminacyjnymi (arkusz, karta pracy) pracowali w dwóch salach egzaminacyjnych technicy mechanicy i w dwóch salach komputerowych oraz podczas dwóch zmian technicy informatycy. Szczególne podziękowania należą się przewodniczącemu komisji w zawodzie technik informatyk panu Ireneuszowi Sokołowskiemu oraz  panom Andrzejowi Grabowskiemu i Stanisławowi Wyrzykowskiemu, którzy cały dzień uczestniczyli w procesie egzaminacyjnym (dwie zmiany). Egzamin praktyczny w zawodzie technik informatyk trwa 240 min + 20 min. na przeprowadzenie instruktarzu stanowiskowego i zapoznanie się ze stanowiskiem.

W środę 15 czerwca 2011 roku do egzaminu praktycznego trwającego również 240 min. przystąpili technicy: handlowiec i żywienia i gospodarstwa domowego – łącznie 38 osób.

Z wypowiedzi oczekujących przed salami egzaminacyjnymi wynika, że etap pisemny – (poniedziałkowy) nie należał do łatwych. Do etapu praktycznego przystępują z pokorą, gdyż arkusze mogą kryć pewne niespodzianki, ale też z nadzieją, że zdobytą, ugruntowaną wiedzę przedstawią wyczerpująco.

Etap praktyczny dla uczniów zasadniczej szkoły zawodowej nastąpi nieco później: mechanicy pojazdów samochodowych będą go zdawali w ośrodku w Tczewie w dniach 11-14 lipca 2011 roku, sprzedawcy przystąpią do egzaminu w ośrodku posiadającym stosowną nowoczesną bazę dydaktyczną w Malborku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w dniach 29-30 czerwca 2011 roku. Natomiast kucharze małej gastronomii będą zdawali w dniach 5-6 lipca 2011 roku, tak jak w ubiegłym roku, w naszej szkolnej pracowni gastronomicznej, z której jesteśmy niezmiernie dumni. Dzięki tej inwestycji nasi uczniowie zdają w przyjaznych, dobrze sobie znanych warunkach.

Za zdających trzymamy kciuki i czekamy na efekt w postaci uzyskanych dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Egzaminy zakończone powodzeniem, to wyniki za etap pisemny, który jest oceniany w dwóch częściach: I cz. zdana, gdy uzyska się 50% punktów, II cz. zdana, gdy uzyska się 30% (jak na maturze) i część praktyczna zdana, gdy uzyska się 75% punktów.

Wręczenie dyplomów nastąpi w terminie wskazanym przez OKE w Gdańsku.

mgr Iwona Świgoń – wicedyrektor