SZKOLENIE DLA REGIONALISTÓW W CENTRUM EDUKACJI NAUCZYCIELI W GDAŃSKU

9 marca 2015 r. w gdańskim Centrum Edukacji Nauczycieli odbyła się konferencja szkoleniowa „Spojrzenie na edukację regionalną”. Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim reprezentowany był przez trzy osoby:  Panią Dyrektor Wiolettę Przyborowską, nauczyciela bibliotekarza Marię Sobczyk i historyka Łukasza Kępskiego. Jak podkreślali organizatorzy celem spotkania było poszerzenie wiedzy pomorskich nauczycieli i regionalistów na temat specyfiki edukacji regionalnej. Prześledzenia tego w jaki sposób ulegała ona przemianą w ostatnich latach. Konferencja była również doskonałą okazją do przyjrzenia się temu, jak w poszczególnych subregionach Pomorza jest ona wcielana w życie. Stąd też pomysł, aby część konferencji poświęcić na dyskusję panelową. W trakcie jej trwania zaproszeni przez CEN regionaliści, nauczyciele, działacze organizacji pozarządowych opowiedzieli o specyfice edukacji regionalnej w swoim środowisku lokalnym. Wśród ekspertów nie mogło zabraknąć przedstawiciela Żuław. Był nim nauczyciel z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, wiceprezes Klubu Nowodworskiego p. Łukasz Kępski. W trakcie swojego wystąpienia opowiedział on zebranym na sali osobą o specyfice historycznej naszego regionu, budowaniu tożsamości oraz najnowszych pomysłach związanych z edukacją regionalną w Delcie Wisły. Wśród nich nie mogło zabraknąć oczywiście dofinansowanych w ramach programu „Działaj Lokalnie” projektów „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego, czyli spacer po nieistniejącym krajobrazie kulturowym miasta” oraz „Nowy Dwór Gdański - tajemnice miasta”, których realizatorami byli uczniowie naszej szkoły. Historyk z ZS nr 2 opowiedział również o nowym projekcie Klubu Nowodworskiego „Żuławy. Lubię to!”.

Konferencja w Gdańsku pokazała jak wielkie zapotrzebowanie na tego typu spotkania istnieje w środowisku nauczycielskim. Była doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i pomysłów, które w przyszłości mogą przynieść niesamowite rezultaty na płaszczyźnie edukacyjnej i wychowawczej.