OLIMPIADA SOLIDARNOŚCI. DWIE DEKADY HISTORII.

10 marca 2015 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku odbył się etap wojewódzki „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”. Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim reprezentowały uczennice klasy II TŻ Ilona Andzel i Małgorzata Deka, które wygrały eliminacje szkolne do konkursu. W trakcie rozgrywki finałowej nasze uczennice rywalizowały ze swoimi rówieśnikami z 28 szkół z województwa pomorskiego. Nagrodą w olimpiadzie było prawo do reprezentowania  regionu w rozgrywce finałowej, która w czerwcu odbędzie się w Warszawie.

W etapie wojewódzkim uczennice z ZS nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim musiały rozwiązać test składający się z 30 pytań. Swym zakresem tematycznym obejmował on lata 1970 - 1990. Pewnego rodzaju nowością w tegorocznej edycji konkursu było odwołanie się do filmów i muzyki. Wśród materiałów źródłowych, z którymi musieli zapoznać się uczniowie znalazły się m.in. utwory zespołów Tilt, Kult oraz Perfectu, a także filmy Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”.

Organizatorzy konkursu przygotowali specjalnie dla uczestników etapu wojewódzkiego „Olimpiady Solidarności” wycieczkę do Europejskiego Centrum Solidarności. W trakcie gdy jury konkursowe sprawdzało prace, młodzież miała okazję zobaczyć jedną z najnowocześniejszych wystaw muzealnych w Polsce. Zwiedzanie ekspozycji było dla wszystkich bardzo ciekawą lekcją najnowszej historii Polski.

Pomimo dobrego wyniku jakie uzyskały nasze reprezentantki nie udało się im awansować do rozgrywki finałowej. Ale i tak gratulujemy im dużego sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach przedmiotowych.

mgr Ł. Kępski