Reforma szkolnictwa zawodowego - konferencja

Dnia 4 listopada 2011 roku w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim odbyła się konferencja na temat: „ Reformy szkolnictwa zawodowego”...

Organizatorem spotkania była Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2, Pani Wioletta Przyborowska  i Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Pani Joanna Dudek. Prelegentem był ekspert ds. reformy Pan Piotr Cymanowski, dyrektor OKZ w Tczewie.

Punktem wyjścia spotkania była ramowa prezentacja zmian i nowych założeń reformy szkolnictwa zawodowego w oparciu o rozporządzenia, które mają wejść w życie 1 września 2012 r. Zasadniczym celem zmian jest zwiększenie skuteczności i efektywności systemu kształcenia zawodowego oraz zharmonizowanie go z rynkiem pracy.

Zgodnie z  nowymi rozporządzeniami, egzaminy na poszczególne kwalifikacje nie będą przeprowadzane po zakończeniu nauki w szkole, tak jak obecnie, lecz na różnych etapach nauki. Warunkiem będzie opanowanie wiadomości i umiejętności w zakresie kwalifikacji dla danego zawodu. Zmieni się także struktura szkolnictwa ponadgimnazjalnego, likwidacji ulegną licea i technika uzupełniające oraz licea profilowane.

W konferencji udział wzięli zaproszeni goście: przedstawiciele władz samorządowych, pracodawców, OHP, Urzędu Pracy i związków zawodowych. Uczestnikami konferencji byli także  nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego.

Dla uczestników konferencji organizatorzy przygotowali teczki z materiałami informacyjnymi, a uczniowie klasy 1 technikum żywienia i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przygotowali poczęstunek.

Koordynatorem szkolenia była pani Gabriela Figacz, doradca zawodowy w Zespole Szkół nr 2 i lider WDN.