OPOWIEDZ ICH HISTORIĘ. WIELOKULTUROWY GDAŃSK - ZAKOŃCZENIE PROJEKTU.

13 kwietnia 2016 r. w Gdyńskim Centrum Filmowym odbyło się zakończenie projektu Opowiedz ich historię. Wielokulturowy Gdańsk. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie z 8 szkół ponadgimnazjalnych, w tym młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim. Celem projektu było stworzenie 9 filmów dokumentalnych poświęconych żyjącym na Pomorzu przedstawicielom mniejszości narodowych i etnicznych. W efekcie czego powstały niezwykłe obrazy ukazujące m.in. losy naszych romskich, żydowskich czy też niemieckich sąsiadów. Wartością dodaną do projektu są również scenariusze lekcji, jakie opracowane zostały na podstawie filmów przez pomorskich pedagogów.

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim pracowali od maja 2015 r. nad dokumentem poświęconym mniejszości rosyjskiej. Głównym bohaterem filmu została Eugenia Grodnicka. Rosjanka o niezwykłej historii, pogodzie ducha i wielu pasjach. Urodziła się w sowieckim gułagu, a w jej konotacje rodzinne miały sięgać króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Do Polski przybyła w 1971 roku z miłości i tak już została…

Oprócz pracy nad filmem uczniowie naszej szkoły wzięli udział w licznych warsztatach poświęconych tolerancji, historii i kulturze mniejszości narodowych i etnicznych na Pomorzu oraz  montażu i obróbki materiału filmowego. Była to nie tylko doskonała możliwość do kształtowania postaw obywatelskich, ale także wykorzystania w sposób praktyczny wiedzy zdobytej w szkole.

W projekcie wzięły udział uczennice klasy 3 TOT Adriana Kozłowska i Monika Szpilka, 3 SK Karolina Brzezińska, 3 TŻ Małgorzata Deka oraz Krystian Krajewski z 4 TI. Film naszej młodzieży, a także inne prace powstałe w wyniku projektu będzie można wkrótce zobaczyć na specjalnym pokazie zorganizowanym w Nowym Dworze Gdańskim.

Fot. Karolina Brzezińska i Arkadiusz Drewa

mgr Ł. Kępski