FESTYN ZAWODOWCÓW

Śmiało można powiedzieć, iż organizacja festynów szkolnych należy już do chlubnych tradycji naszej szkoły. Bez względu na to czy, pada deszcz, czy jest piękna pogoda, zawsze są to imprezy, które przyciągają tłumy mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego i okolic.

A co jest tym magnesem? Pokazy kulinarne, geocasching -„Szukanie skarbów” z pokonywaniem różnych przeszkód i rozwiązywaniem zagadek, pokazy fryzjerskie, konkursy, quizy, loterie, koło fortuny, pokazy strażackie, gry i zabawy na boisku „Orlik”, konkursy dla dzieci i dorosłych, żeglarskie, plastyczne, z udzielania pierwszej pomocy, językowe, wymiany koła w aucie - to tylko część atrakcji przygotowanych w tym dniu.

Po raz czwarty zorganizowaliśmy na terenie Zespołu Szkół nr 2 - Festyn zawodowców! Wśród odwiedzających gości byli Radni, Pani Maria i Roman Pawłowscy i Pan Tomasz Sieklucki. Ogromny wkład pracy w przygotowanie stoisk promujących kierunki kształcenia w naszej szkole wnieśli nauczyciele i uczniowie.

Celem festynu było zaangażowanie uczniów, nauczycieli i całe rodziny we wspólne i pożyteczne spędzanie czasu wolnego. Zależało nam na pokazaniu szerszemu gronu odbiorców, z jaką łatwością uczniowie przygotowują potrawy, czego nauczyli się uczestnicząc w różnych projektach, stażach i praktykach zawodowych w kraju i za granicą.

Nasi uczniowie przygotowali dla uczestników festynu przepyszne potrawy z grilla, ciasta, soki własnej roboty, tradycyjny smalec i chleb na zakwasie pieczony w szkolnej pracowni.

Przy warsztatach szkolnych można było zobaczyć zabytkowy traktor „Ursus”, zrobić pamiątkowe zdjęcie a przy stanowisku mechanicznym przez cały festynu trwał konkurs wymiany koła w aucie, wbijania gwoździa i rzucania oponą do celu. Mechanicy zaprezentowali tablice poglądowe, pokazujące układy w samochodzie. Stanowisko pokazowe demontażu i montażu silnika oraz pokaz urządzeń do ustawiania kół kierowanych pojazdu.

Przy stanowisku turystycznym młodzież zachęcała dzieci do wzięcia udziału w quizach i zabawach. Uczniowie malowali dzieciom buzie, wręczali im wykonane z balonów zwierzaki.

Dzieci brały udział w konkursie plastycznym „Szczęśliwa rodzina zdrowo się trzyma” Wszyscy uczestnicy otrzymywali nagrody w formie słodyczy, zabawek, artykułów szkolnych.

Podczas festynu odbyły się pokazy sprzętu gaśniczego jednostki Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gd. Uczniowie Technikum mechanicznego z innowacją pożarniczą prowadzili konkurs z użyciem armatek wodnych. Bardzo dużą radość w tym upalnym dniu, sprawiła dzieciom kąpiel w pianie i kurtynie wodnej.

Bardzo liczna grupa dzieci wraz z rodzicami uczestniczyła w grach i zabawach sportowych na boisku „Orlik”. W loterii książkowej można było wylosować piękne wydania albumowe oraz książki przyrodniczo krajoznawcze. W tym roku, główną nagrodą była „Kuchnia Polska”.

Uczestnicy festynu mogli sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy na fantomie. Rowerzyści, brali udział w konkursie „Bezpieczni na drodze” i konkursie plastycznym ze znajomości znaków drogowych. Na stanowisku można było dokonać pomiaru ciśnienia krwi, oraz pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu, który świadczy o poziomie uzależnienia od tytoniu. Rozdawane były ulotki dotyczące uzależnień i zdrowego stylu życia (współpraca z Sanepidem).

Na festynie nie zabrakło również pracodawców, którzy mogli zaprezentować swoje oferty pracy. ZaŻuławieni, miłośnicy Żuław z Lisewa Malborskiego zaprezentowali na swoim stoisku regionalne wyroby a w tym przepiękne ekologiczne, zaŻutoby. Swoje stoisko wystawiło Młodzieżowe Centrum Kariery.

W opinii uczestników festynu, tak atrakcyjna impreza wpisała się na stałe w działalność Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim i kalendarza imprez Powiatu Nowodworskiego. Przygotowane atrakcje spełniały oczekiwania i potrzeby każdej grupy wiekowej. Szczególnie zainteresowani byli gimnazjaliści i ich rodzice, mieli oni możliwość poznania oferty edukacyjnej szkoły oraz otrzymania materiałów promocyjnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować tę imprezę. Szczególne podziękowania w imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz młodzieży składamy Radzie Rodziców, wszystkim sponsorom, rodzicom, którzy aktywnie zaangażowali się w przygotowania tego dnia, a także strażakom z Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej z Nowego Dworu Gdańskiego, którzy zapewnili nam dzień pełen wodnych atrakcji.

Kolejny festyn już za rok! Zapraszamy serdecznie.

koordynator festynu
mgr Irena Mesinge

SPONSORZY FESTYNU:

Radni i Władze miejscowe:

• Jacek Gros Przewodniczący Rady Powiatu
  • Jacek Michalski Burmistrz  Nowego Dworu Gd.
  • Wojciech Krawczyk Przewodniczący Rady Miejskiej
  • Stanisław Juszczyk Radny Powiatowy
  • Tomasz Sieklucki Radny Miejski
  • Radosław Wójcik Radny Miejski
  • Roman i Maria Pawłowscy Radni Powiatowi i Sejmiku WP
  • Zbigniew Koćko Radny Miejski
  • Krystyna Tokarska  Radna Miejska
  • Beata Gołębiowska  Radna Miejska
  • Wioletta Przyborowska Dyrektor Zespołu Szkół nr 2, Radna Miejska

Pracodawcy i instytucje:

• Pracownicy Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Nowym Dworze Gd. Agnieszka Gola
  • Renata Papużyńska
  • Alicja Strzałkowska
  • Zbigniew Jabłoński
  •  Firma „Keller”
  •  Bar ,Catering „Suples” Anita Baranowska
  • Hurtownia Chemiczna „Anna” z Nowego Dworu Gd.
  • „Pawlo Cafe” Stegna Piotr Pawłowski
  • PPH Mariola i Janusz Szalczewscy
  • Sklep „Eldom”
  •  Firma „Dalex” Tomasz Aleksandrzak i Waldemar Mroczyński