MŁODZIEŻ Z ZESPOŁU SZKÓŁ MÓWI „NIE” UŻYWKOM I „STOP” PRZEMOCY

W środę 11.03.2020 roku, w naszej szkole odbyły się spotkania, w których brała udział młodzież uczęszczająca do Zespołu Szkół. Uczniowie przygotowali prezentacje, które dotyczyły agresji w szkole i tego, jak się przed nią bronić i jak jej zapobiegać.

Ogromne wrażenie na uczniach zrobił fakt, że przemoc jest nie tylko fizyczna. Przemoc słowna, relacyjna oraz cyberprzemoc, zdarzają się coraz częściej i doświadcza jej coraz większa ilość osób. W jaki sposób można zapobiec przemocy i jakie instytucje są w stanie pomóc ofiarom dotkniętym przemocą, to jedne z najważniejszych informacji spotkań młodzieży. Natomiast druga część spotkań, poświęcona została odmiennemu tematowi. Młodzież przedstawiła w jaki sposób można unikać zażywaniu narkotyków, paleniu papierosów, spożywaniu alkoholu i innych środków odurzających. Za pomocą prezentacji oraz wcześniej wykonanych plakatów, uczniowie w dobitny sposób przedstawili zagrożenie płynące z sięgania po środki odurzające.

Najważniejszym momentem w trakcie spotkań, było przekonanie słuchaczy, że nawet początkowo okazyjne sięganie po substancje, które uznawane są za afrodyzjaki, a zażywane coraz częściej, doprowadzają do uzależnień. Nałogowe zażywanie ich powoli doprowadza do wyniszczenia organizmu. Próba przerwania i pozbycie się nałogu, jest trudną i długą walką, którą zwycięża niewiele osób. Niestety, najczęstszy scenariusz jest taki, że w organiźmie osoby poddającej się detoksykacji, następuje głód , który objawia się dolegliwościami psychicznymi i fizycznymi. Możliwość utraty zdrowia a nawet życia, nie pozostawała bez echa.

Zainteresowanie uczniów przedstawionymi  zagadnieniami było duże. Chętnie przedstawiali swoje argumenty na dane tematy, co z kolei zachęcało innych uczniów do udziału w dyskusji.

Katarzyna Oniszko