TECHNIK MECHANIK - MOŻE TO ZAWÓD DLA CIEBIE?

Rozpoczynamy cykl promocji kierunków kształcenia proponowanych przez Zespół Szkół w Nowym Dworze Gdańskim na rok szkolny 2020/2021. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami, które będziemy publikować systematycznie jako cykl prezentujący poszczególne zawody. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji i dokumentów znajdują się na stronie internetowej szkoły pod adresem zs2ndg.szkolnastrona.pl w zakładce rekrutacja 2020/20201.

Osoba do kontaktu:
kierownik praktycznej nauki zawodu
Gabriela Figacz,

tel.: 55-247 24 91 wew. 44
lub e-mail gabrielafigacz.zs2@wp.pl

lub zsndgd@wp.pl

Pierwszy z prezentowanych zawodów, który znajduje się w naszej ofercie to:

TECHNIK MECHANIK

OPIS ZAWODU:
Technik mechanik jest zawodem szerokoprofilowym o bardzo długiej historii i szerokim zapotrzebowaniu na rynku pracy. Zawód ten obejmuje swym zasięgiem takie zagadnienia jak: projektowanie, konstruowanie, wytwarzanie, budowę, eksploatację oraz naprawę maszyn, urządzeń i mechanizmów. Dzisiaj jest to zawód nie do zastąpienia. Współczesny technik mechanik operuje zarówno komputerem, jak i obrabiarkami skrawającymi do metali, automatyką i elektroniką oraz metodami organizacji pracy. Umiejętności praktyczne uczniowie zdobywają w warsztatach szkolnych i w czasie praktyk u wybranych pracodawców z branży mechanicznej. Po ukończeniu szkoły można podjąć studia lub założyć własną firmę. Ciekawą propozycją w ramach zawodu technik mechanik jest wprowadzona innowacja  pożarnicza. Uczniowie klas „strażackich” są kształceni zgodnie z poszerzonym  programem nauczania o zajęcia z zakresu przedmiotów  zawodowych,edukacji dla bezpieczeństwa i wychowania fizycznego. Uczestniczą w zajęciach zorganizowanych w szkole i Państwowej Straży Pożarnej.

OBOWIĄZKI:
organizowanie i nadzorowanie przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń,
- przeprowadzanie kontroli jakości wykonania wyrobów i usług, badanie części i zespołów oraz maszyn i urządzeń, instalowanie i uruchamianie obiektów mechanicznych wprowadzanych  do eksploatacji,
- projektowanie prostych obiektów  mechanicznych,
- projektowanie podstawowych procesów obróbki i montażu,
- sporządzanie dokumentacji technologicznej.

KOMPETENCJE:
- zdolność do nauk ścisłych,
- umiejętność logicznego rozumowania,
 -zdolność koncentracji uwagi,
- umiejętność pracy zespołowej,
- wyobraźnia i orientacja przestrzenna,
- umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji, podzielność uwagi,
- odpowiedzialność,
- łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi,
- dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa.

WYKSZTAŁCENIE:
- Technika Mechaniczne
- Studia techniczne
- Kursy i certyfikaty specjalistyczne

MIEJSCA PRACY:
Firmy usługowe i produkcyjne związane z:
- obsługą maszyn i urządzeń produkcyjnych,
- montażem maszyn, kontrolą  techniczną,
- organizacją i nadzorowaniem prac,
- konserwacją i remontem maszyn,
- organizowaniem zaopatrzenia i zbytu.

Być może jest to zawód dla Ciebie jeśli:

interesujesz się mechaniką,
lubisz naprawiać rozmaite urządzenia,
chcesz wiedzieć jak działają, jak je uruchomić,
masz umysł twórczy i analityczny,
jesteś skrupulatny i odpowiedzialny.

Następnym prezentowanym zawodem w dniu 30 kwietnia będzie technik informatyk.

CZEKAMY NA WAS !!!

w Nowym Dworze Gdańskim
ul. Warszawska 54

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji, przedstawiającej nasze pracownie i wyposażenie.