KUCHARZ

Kolejnym z prezentowanych zawodów, który zamieszczamy w ramach naszego cyklu, prezentującego ofertę kształcenia Zespołu Szkół w Nowym Dworze Gdańskim jest: KUCHARZ.

OPIS ZAWODU:
Kucharz jest osobą, która zawodowo zajmuje się przygotowywaniem potraw, dań dostosowanych do indywidualnych okoliczności i wymagań klientów. Od paru lat zawód kucharza staje się coraz bardziej doceniany. Profesjonalny kucharz to nie tylko znakomity rzemieślnik, ale także w wielu przypadkach prawdziwy artysta, który potrafi z gotowania i przygotowanych potraw uczynić prawdziwą sztukę. W zakres jego prac wchodzi planowanie, opracowywanie receptur i przygotowywanie potraw, deserów, ciast. Kucharz właściwie dobiera surowce i półprodukty, które wykorzystuje do przygotowywania potraw, dokonuje ich jakościowej oceny i wykonuje obróbkę ręczną, mechaniczną i termiczną surowców. Powinien przestrzegać obowiązujących norm w zakresie porcjowania, wysokiej jakości, estetyki i higieny wydawanych posiłków.  Do jego obowiązków należy także obsługa urządzeń wykorzystywanych w kuchni. Posiada wiedzę odnośnie różnych kultur kulinarnych, odpowiedniego łączenia składników, właściwego stosowania produktów spożywczych, sposobów podawania potraw, deserów, napojów i dodatków. Jest to zawód, który wymaga od osób, które go wykonują, talentu kulinarnego i pasji, bowiem tylko one gwarantują sukces w zawodzie.

OBOWIĄZKI:
- ocena jakości żywności oraz jej przechowywanie,
- sporządzanie i ekspedycja potraw i napojów,
- planowanie i ocena żywienia,
- organizacja produkcji gastronomicznej,
- ocena organoleptyczna potraw i napojów,
- użytkowanie sprzętu i urządzeń do sporządzania potraw i napojów,
- przestrzeganie wymogów sanitarnych  oraz  BHP.

KOMPETENCJE:
- posiadanie wiedzy o branży gastronomicznej,
- kreatywność i konsekwencja w realizacji zadań,
- otwartość na zmiany,
- współpraca w zespole,
- doskonalenie umiejętności zawodowych,
- przestrzeganie zasad kultury i etyki.

WYKSZTAŁCENIE:
-Branżowe Szkoły I stopnia
-Branżowe Szkoły II stopnia
-Pomaturalne szkoły
-Studia wyższe
-Kursy i certyfikaty specjalistyczne.

MIEJSCA PRACY:
- restauracje - także na statkach i promach
- kawiarnie, lodziarnie, cukiernie
- bary, pizzerie
- pensjonaty
- domy wczasowe
- firmy cateringowe
- szpitale, sanatoria, szkoły, internaty
- własna firma.

Być może jest to zawód dla Ciebie jeśli:
pasjonujesz się sztuką kulinarną,
lubisz gotować i poszukiwać nowych smaków,
interesujesz się zdrowym żywieniem,
marzysz o zdobyciu atrakcyjnego zawodu,
 jesteś samodzielny.

Następnym  prezentowanym zawodem w dniu 13 maja będzie mechanik pojazdów samochodowych.

CZEKAMY NA WAS !!!

w Nowym Dworze Gdańskim
ul. Warszawska 54

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji, przedstawiającej nasze pracownie i wyposażenie.